ЕК е загрижена за политическата ситуация в Италия и за фискалната дисциплина на Франция

Снимка: ЕПА / БГНЕС

Италия има нужда от политическа стабилност за преодоляване на икономическите трудности и серията лоши икономически данни, заяви европейският икономически комисар Оли Рен на срещата на ЕКОФИН (финансовите министри от ЕС) в Литва.

Оли Рен каза, че италианското правителство трябва да се концентрира върху икономическите реформи и отбеляза, че последните икономически показатели от Италия не са толкова добри.

Промишленото производство в страната отбеляза спад с 1,1% през юли спрямо година по-рано, докато брутният вътрешен продукт на Италия се сви през второто тримесечие с 0,3% спрямо първите три месеца на годината и отбеляза спад с 2,1% на годишна база (низходяща ревизия спрямо предварителните данни на Istat за понижение на БВП съответно с 0,3% и с 2,0%).

По-рано тази седмица лихвата на италианските 10-годишни държавни облигации успя да надмине доходността на испанските книжа за пръв път от година и половина насам, а серията аукциони за нови дългови книжа на Италия преминаха при най-високите средни лихви за годината. Повод за това напрежение на италианския дългов пазар са притесненията, че бившият министър-председател Силвио Берлускони може да изтегли партията си от крехката управляваща коалиция, ако той бъде отзован от Сената след влязлата в сила присъда за данъчна измама.

Европейският комисар също така посочи, че правителството на Франция трябва да посочи как възнамерява да компенсира бюджетните дефицити и да ускори необходимите структурни реформи.

Франция се движи в правилна посока по отношение на икономическите реформи, но има още много какво да се направи, каза той на неофициалната среща на Еврогрупата и на Екофин във Вилнюс.

Оли Рен заяви, че иска да чуе от френския финансов министър Пиер Московиси как Франция ще компенсира нарастването на разходите за труд, което е свързано с пенсионната реформа в страната.

Неговите коментира са факт, след като вчера Московиси обяви, че Франция ще пропусне целта си дефицит за тази и за следващата година, повишавайки прогнозите за дефицит в размер на 4,1% от брутния вътрешен продукция през 2013-а година (от 3,7% предишна прогноза) и до 3,6% от БВП за 2014-а година (от 2,9% предишна прогноза). Франция е една от малкото страни, които получиха по-рано през годината две допълнителни години от страна на Европейската комисия, за да сложат в ред своите финанси (да понижат бюджетния дефицит към и под европейския лимит от 3% от БВП).

Говорейки за Португалия, която изглежда ще се нуждае от допълнителна финансова помощ от еврозоната, след като в средата на 2014-а година приключи настоящата спасителна програма, Оли Рен заяви, че Лисабон трябва да продължи да се придържа към заложените фискални цели.

Неговите коментари бяха повторени от Йерун Дейселблум, който е шеф на Еврогрупата (финансовите министри от еврозоната). 

Ирландия трябва и ще получи необходимата подкрепа, за да се облекчи настоящата спасителна програма, която приключва в края на 2013-а година, заявиха Оли Рен и Дейселблум, като и двамата похвалиха Дъблин за усилията да подкрепи ирландската икономика. Свидетели сме на икономически обрат в Ирландия, посочи Рен и подчерта, че ние ще подкрепим страната да постигне успешен изход от нейната настояща спасителна програма.

Европейският комисар Оли Рен подчерта, че не е време да се прокламира, че европейската криза вече е преодоляна. Според него основен риск за икономическото възстановяване на еврозоната е проявяването на самодоволство от досега постигнатото. Той подчерта, че страните - членки от еврозоната трябва да представят своите проектобюджети за 2014-а година на Европейската комисия.

От своя страна Дейселблум каза, че Еврогрупата ще обсъди националните бюджети за следващата година на срещата си на 22-ри ноември.

Оли Рен също така посочи, че е прекалено рано да се каже как Испания ще излезе от нейната настояща спасителна програма (европейската спасителна програма за испанските банки в размер на 41 млрд. евро).

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10