Опасността от спиране на работата на правителството на САЩ от утре е напълно реална

Снимка: Архив

През уикенда американските конгресмени не дадоха повод за голям оптимизъм, че ще бъде избегнато временното спиране на работата на правителството на САЩ от утре (1-ви октомври).

Конгресът успя да одобри законопроекта за временно финансиране в началото на новата фискална 2014-а година (стартираща от утре), който беше предложен от републиканците и който ще забави с една година изпълнението на плана за здравеопазване и социални грижи на президента Барака Обама (известен като Obamacare). От Белия дом заявиха, че Обама ще наложи вето, а лидерът на мнозинството в Сената Хари Рийд подчерта, че републиканският законопроект няма да мине в Сената. Решението в Конгреса беше взето при чисто партийно гласуване с 231 гласа "за" (републиканските гласове) срещу 192 гласа "против" (гласовете на демократите).

Говорейки в неделя пред телевизия NBC, Дик Дърбин, който е представител на мнозинството на демократите, прогнозира, че Сенатът ще "отхвърли" голяма част от одобрения от Конгреса законопроект. Дърбин каза, че мнозина демократи от Сената на САЩ ще бъдат отворени за разговори относно това как да се одобри програмата Obamacare, но няма да го направят под заплаха за спиране на работата на правителството. Сенатът се свиква днес от 19:00 ч. за поредните тежки дебати преди "фаталния" 1-ви октомври.

Лидерът на мнозинството в Конгреса - Кевин Маккарти от своя страна предупреди в неделя по телевизия Fox News, че ако Сенатът промени новия законопроект, Републиканската партия има други "опции", които може да използва, за да се запази финансирането на правителството.

В същото време Сенатът одобри в петък плана на демократите за финансиране на правителството до 15-и ноември. Не е ясно как ще продължи бюджетната битка в Сената. Един от вариантите може да бъде, ако Сенатът се опита гласува одобрения от републиканците в Конгреса законопроект за временно финансиране и се види, че този законопроект не разполага с подкрепата на мнозинството на демократите в Горната камара на американския парламент. Друга възможна стъпка би била, ако лидерът на мнозинството в Сената Хари Рейд се опита да направи промени в новия републикански законопроект на Конгреса (Долната камара на парламента на САШ). Но не е ясно колко дълго време може да отнеме на Сената, за да направи промени в републиканския законопроект.

Приемането на законопроекта за временно финансиране на правителството е крайно необходимо, тъй като на този етап не е гласувана никоя от 12-те редовни разходни сметки за фискалната 2014-а година, която стартира от утре (1-ви октомври).

Реалният риск за спиране на работата на американското правителство от утре доведе до нов натиск от продажби на долари и до спад на акциите на фондовите пазари. Американската валута се търгува на по-високи нива единствено спрямо еврото на фона на политическата криза в Италия, но губи позиции спрямо останалите основни валути. Доларът падна към 5-седмично дъно около 97,65 йени, остава да се търгува под натиск около 0,9060 швейцарски франка, след като в петък падна към 0,9020, а британската лира се повиши до 8-месечен връх от 1,6182 долара.

Азиатските пазари на акции се оцветиха в "червено", като японският индекс Nikkei падна с 2,06% с оглед и новото поскъпване на йената, южнокорейският индекс Kospi се понижи с 0,74%, индексът Hang Seng с 1,2%, а австралийският индекс S&P/ASX 200 падна с 1,66%. Само китайският фондов индекс Shanghai composite се повиши с 0,68%, тъй като днес е последния ден на търговия преди утрешния старт на т.нар. "Златна почивна седмица" в Китай.

Политическата криза в Италия и фискалната криза в САЩ се отразяват доста негативно и на инвеститорите на европейските пазари на акции в началото на днешната търговия. Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 отваря с понижение от 0,81%, немският индекс DAX пада с 1,11%, френският CAC40 с 1,17%, а британският FTSE100 с 0,88%. Солиден спад от 2,12% бележи фондовият индекс на борсата в Милано, а мадридският индекс Ibex-35 се понижава с 1,60%.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10