Решението на Фед да не понижи паричните стимули беше взето "на кантар", посочи Ричард Фишер

Снимка: Архив

Президентът на Фед на Далас Ричард Фишер заяви, че решението на Федералния резерв след двудневното заседание на 17-и и 18-и септември е било взето "на кантар".

Тогава (през септември) Фед изненада финансовите пазари, решавайки да не понижи размера на програмата за парични стимули. Повечето анализатори, икономисти и трейдъри очакваха Фед да намали почти "символично" своята програма за "количествени улеснения" с 10 млрд. долара, но Централната банка на САЩ реши да продължи с покупките на американски ценни книжа за 85 млрд. долара на месец.

Според Фишер 17-те топ политици на Фед са показали рязко разделение по време на двудневното заседание относно това, дали Федералният резерв трябва да понижи паричните стимули, въпреки че в края на заседанието са гласували единодушно за запазване на размера на програмата.

Днешното изказване на Фишер изглежда доста необичайно, тъй като по принцип централните банкери от Фед избягват да охарактеризират общия тон на дискусиите, като се ограничават само до личното си мнение по важни въпроси за паричната и лихвена политика.

Ричард Фишер отново подчерта, че той е настоявал Фед да започне да намалява паричните стимули още през септември. През настоящата година той е без право на глас на заседанията на Федералния Резерв, но не и през 2014-а година, когато Фишер ще бъде един от гласуващите членове във Фед.

Президентът на Фед на Далас също така посочи, че не вярва, че САЩ може да се окаже в "технически фалит", тъй като евентуално изпадане в неплатежоспособност ще разстрои изцяло финансовите пазари.

Според повечето анализатори, колкото по-дълго време продължи блокирането на работата на федералното правителство, толкова по-малка става вероятност Фед да започне в скоро време да понижава паричните стимули. Те смятат, че напрегната фискална ситуация във Вашингтон и най-вече предстоящата ключова битка между републиканци и демократи за повишение на тавана на американския дълг, рязко намаляват шансовете Фед да започне да намалява програмата за "количествени улеснения" до края на настоящата година.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10