Доларът се търгуваше в рейндж близо до 8-месечното дъно спрямо основните валути във вторник, докато американските законодатели продължиха борбата да намерят решение на бюджетните и дълговите проблеми на страната, които потенциално биха могли да доведат до неизпълнение на задълженията, ако проблемът остане нерешен.
Спрямо йената, доларът се отдалечи леко от 2-месечното дъно, но после върна част от печалбите по време на нюйоркската сесия. Анализатори споделиха, че американската валута вероятно ще остане под натиск, докато проблемите във Вашингтон не бъдат решени.
Президентът Барак Обама заяви във вторник на говорителя на републиканците Джон Бейнър, че ще бъде готов да води преговори, след като правителството на САЩ отново поднови нормалния си начин на работа и се вдигне заплахата от неизпълнение на задълженията.
По време на пресконференция във вторник сутринта Бейнър поднови призива си към Обама да разговаря с него.
Доларовият индекс, който измерва силата на долара спрямо кошница от шест основни валути, се покачи с 0,1% до 80,000, оставайки недалеч от 8-месечното дъно на 79,627, достигнато в четвъртък.
С навлизането на частичното спиране на работата на правителството на САЩ във втора седмица и оставащите 9 дни, през които Конгресът трябва да увеличи кредитния таван, Обама заяви, че би приел краткосрочно увеличение, за да избегне изпадането в несъстоятелност на най-голямата икономика в света.
Конгресът трябва да постигне споразумение до 17-и октомври, когато секретарят на хазната на САЩ Джак Люис заяви, че правителството ще свърши парите, с които плаща сметките си.
Доларът поскъпна с 0,3% до 97,35 йени, като преди това падна до 96,55 по време на азиатската търговия, което е и най-ниската му стойност от 12-и август насам. След това той обаче се възстанови и продължи да се търгува над техническата подкрепа на 96,72 йени, представена от 200-дневната обикновена пълзяща средна. Доларът е спечелил 21%, откакто двойката последно се търгуваше под тази стойност в средата на ноември 2012-а година.
Еврото бе на загуба от 0,1% до 1,3566 долара, отдалечавайки се от 8-месечния връх на 1,3645, достигнат в четвъртък. То реагира слабо на данните, показващи, че фабричните поръчки в Германия са спаднали неочаквано през август макар трендът все още да предполага растеж.
Страхове, че правителството на САЩ може да изпадне в несъстоятелност, тласнаха лихвените проценти на едномесечния правителствен дълг до най-високата им стойност от август 2011-а година до сега. Международният валутен фонд заяви, че изпадането в несъстоятелност не е вероятно, но може да има катастрофални последици.
По-късно днес от Фед ще публикуват протокола от срещата си миналия месец, когато банката шокира пазарите, като реши да не започне намаляване на щатската програма за месечно изкупуване на облигации на стойност 85 млрд. долара.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..