В края на миналата седмица агенция "Фич" потвърди дългосрочния суверен кредитен рейтинг на Италия във "ВВВ-" нивото, но запази и "негативни перспективи" за възможно негово понижение в бъдеще.
"Фич" посочи, че Италия има значителен прогрес в процеса на фискална консолидация и отбеляза, че италианското правителство очаква "първичен бюджетен излишък" (изключвайки разходите за обслужване на дълга) в размер на 2,4% от БВП през 2013-а година и структурен дефицит от 0,4%, което не е прекалено далеч от заложените средносрочни цели за постигане на балансиран бюджет.
Очаква се общият държавен дълг на Италия да достигне връх от 133% от БВП през 2014-а година - една година по-рано от прогнозата на агенция "Фич", направена през март тази година. "Фич" прогнозира, че италианският дълг ще остане над 120% от БВП до 2018-а година, което ще остави доста ограничено пространство за отговор при евентуални бъдещи негативни шокове.
Агенция "Фич" очаква рецесията в Италия, стартирала през третото тримесечие на 2011-а година, да приключи през втората половина на настоящата година след общ спад на БВП с около 4%. По този начин БВП на Италия ще остане с 8% под икономическия растеж през 2007-а година. "Фич" продължава да прогнозира, че БВП на страната ще се понижи с 1,8% през тази година, след което ще отбележи растеж с 0,6% през 2014-а и с 1% през 2015-а година. Въпреки това потенциалът за италианския икономически растеж остава слаб спрямо останалите страни-членки от еврозоната и спрямо страните с подобен кредитен рейтинг, посочва кредитната агенция.
"Фич" предупреждава, че нови политически трусове в Италия могат да доведат до парализира на икономиката и на фискалната политика и рискуват да не бъдат постигнати целите за балансиран бюджет. В същото време агенцията посочва, че по-дълбока и по-продължителна рецесия в страната може да подкопае усилията за фискална консолидация и да повиши рисковете от "заразен ефект" върху нейния финансов сектор, което може да отслаби политическата подкрепа за поетия консолидиращ път на развитие. Именно това са мотивите на агенция "Фич" да запази "негативни перспективи" пред "ВВВ-" кредитния рейтинг на Италия.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..