Банките в еврозоната все още притежават активи в размер, който надвишават трикратно размера на икономиката в региона, показват оповестените днес данни на Европейската централна банка.
Това подчертава предизвикателствата пред които е изправена ЕЦБ, преди прегледът на баланса на финансовите активи на водещите търговски банки в еврозоната който банката ще започне да провежда с оглед нейните надзорни банкови функции в края на следващата година. Банките в еврозоната са притежавали активи за цели 29,5 трлн.евро (за около 39,86 трлн.долара) към края на 2012-а година, се посочва в детайлен доклад на ЕЦБ за структурните промени в банковия сектор в региона. Стойността на банковите активи се е понижил с 12% от 2008-а година насам, но те все още остават близо три пъти по-високи от общия брутен вътрешен продукт на еврозоната през миналата година.
Банките бяха подложени на натиск да намалят своите финансови баланси и да увеличат основното отношение за капиталова адекватност в резултат на финансовата криза, което накара правителствата от еврозоната да спасяват някои от финансовите институции. Представените днес данни ЕЦБ за края на 2012-а година предполагат, че все още е необходимо допълнителното намаляване на задлъжнялостта на банките в региона.
Германските банки, които са водещи в банковия сектор на еврозоната, са притежавали активи за общо 7,6 трлн. евро към края на миналата година, следвани от френския банков сектор, притежаващ финансови активи за 6,8 трлн. евро. Банковите сектори в Испания и в Италия са притежавали доста по-ниски по размер активи съответно за 3,9 трлн. и за 2,9 трлн. евро.
В същото време обаче средното банково капиталово съотношението (т.нар. Tier 1 capital ratio) в еврозоната се увеличило до 12,7% през 2012-а година от 8% през 2008-а година.
През миналия месец ЕЦБ заяви, че ще извърши преглед на активите на системно значимите банки в еврозоната (около 130 на брой), който ще обхващат техните суверенни, институционални, корпоративните и експозиции на дребно. ЕЦБ ще изследва банковите и търговските портфейли на финансовите институции, влизащи както в техния баланс, така и извън балансовите експозиция като притежаваните от тях кредитни дериватни финансови инструменти. Ще бъдат проучени и банковите експозиции към кредитополучателите, намиращи се извън еврозоната.
Този преглед от страна на ЕЦБ се счита за важна стъпка към възстановяване на доверието в банковия сектор в еврозоната, който след това трябва да позволи на банките да разширят допълнително тяхното кредитиране за домакинствата и бизнеса за финансиране на нови разходи, инвестициите и разкриване на работни места.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..