Президентът на Фед на Минеаполис Нараяна Кочерлакота предупреди снощи, че намаляването на размера на покупките на ценни книжа от Фед (под 85 млрд. долара на месец) ще окаже напрежение върху и без това мудното икономическо развитие.
Той каза, че Фед може да намали резките колебания на американския дългов пазар като коментира открито цената и ефективността на програмата за "количествени улеснения". Кочерлакота вярва, че рекордно ниските американски лихви не трябва да бъдат променяни (не трябва да бъдат повишени), докато нивото на безработица не падне под 5,0%.
Президентът на Фед на Минеаполис няма право на глас на заседанията на Федералния резерв през тази година, но през 2014-а година ще участва при гласуванията на политиките на Централната банка.
Снощи говори и президентът на Фед на Атланта Денис Локхарт. Той посочи, че паричната политика на Фед трябва да остане стимулираща за още известно време. Може би било подходящо в бъдеще да се коригират политическите инструменти на Фед, сподели Локхарт.
Той не изрази опасение от дефлация в САЩ и очаква растеж на БВП между 2,5% и 3,0% през 2014-а година. Според него през следващата година ще са необходими по-големи потребителски разходи и по-слабо затягане на фискалната политика от страна на американската администрация.
Денис Локхарт обаче каза, че все още има вероятност Фед да започне да намалява паричните стимули на заседанието през декември.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..