В оповестения днес редовен месечен доклад Бундесбанк посочи, че очаква икономиката на Германия да остане на солидния път на растеж през следващите месеци и прогнозира, че подобрената външна търговия ще помогне за повишение на перспективите пред вътрешните инвестиции.
Шансовете са добри, че възходящият тренд на германската икономика ще бъде потвърден през следващите месеци, посочи Германската централна банка. Според нея силните индустриални поръчки през пролетта и лятото на настоящата година са добра индикация за продължаване на растежа в индустриалния сектор на страната.
Бундесбанк също така каза, че сигналите извън Германия предполагат, че международната търговия може да се окаже по-солиден източник на потребление през следващите месеци, като в същото време няма сигнали за понижение на нивата на вътрешно потребление, като те успяха да стабилизират икономиката през цялата настояща година.
С оглед потенциала на германския икономически растеж от 0,3% през третото тримесечие (на тримесечна база) и натовареност на производствените мощности, която вече успя да се повиши над нейното осреднено дългосрочно ниво, Бундесбанк заяви, че страната е готова за отскок на вътрешните инвестиции, които отбелязаха спад през голяма част от 2012-а година и в началото на 2013-а година.
В същото време инфлацията в цялата еврозона остава потисната, което кара Бундесбанк да подкрепя политиката на ЕЦБ на рекордно ниски лихви въпреки рисковете от подобна политика. Настоящата извънредно стимулираща парична и лихвена политика е оправдана с оглед средносрочните перспективи за ниска инфлация и за слабо икономическо развитие. В същото време ние трябва да осъзнаваме средносрочните и дългосрочни рискове от ниските лихвени нива с оглед запазване на стабилната политика на ЕЦБ в бъдеще, се посочва в месечния доклад на Централната банка на Германия.
Бундесбанк отбеляза, че германският пазар на труда вероятно ще продължи да се характеризира в близките месеци със слабо, но стабилно повишение на нивата на заетост, но и на нивата на безработица в резултат на силната имиграция в страната. Ако текущите условия се запазят и в бъдеще, това е малко вероятно да доведе до сериозни промени на безработицата спрямо септемврийското ниво от 6,9% и на общия брой на безработните в размер на около 2,97 млн., прогнозира Германската централна банка. Тя посочва, че през следващата година държавните финанси вероятно ще останат балансирани. Ако се запази настоящата бюджетната политика, високите нива на държавен дълг могат да бъдат намалени с по-бързо темпо, предполага Бундесбанк.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..