Бернанке: Фед ще запази рекордно ниските лихви за продължителен период от време

Снимка: БГНЕС

Председателят на Фед Бен Бернанке заяви, че Федералният резерв няма да започне да повишава почти нулевата федерална фондова лихва, дори след като бъде сложен край на програмата за "количествени улеснения" и нивото на безработица се понижи до заложения от централната банка праг от 6,5%.

В реч пред Националния клуб на икономиста Бернанке подчерта, че Фед ще запази агресивната стимулираща парична и лихвена политика толкова дълго, колкото е необходимо с оглед опасенията относно икономическото развитие на САЩ. Икономиката е далeч от това, което трябва да бъде и ще отнеме време, преди Фед да се върне към своята нормална политика, посочи той.

Според него Федералният резерв трябва да запази рекордни ниските лихви, докато не види добри доказателства, че американската икономика може да издържи по-високи лихвени нива.

Дори когато в крайна сметка бъде сложен край на програмата за покупки на ценни книжа, ние от Фед очакваме, че лихвите ще останат ниски и след като нивото на безработица се понижи към и под заложения от нас праг от 6,5%, докато нямаме добри доказателства, че икономиката може да издържи едни по-високи лихви, заяви настоящият шеф на Фед.

Докато настъпи това време, ние желаем да запазим силно стимулиращата парична и лихвена политика, за да гарантираме, че ще бъдат изпълни основните две цели - за работната заетост и инфлацията. На този етап и двете важни цели сочат за продължаване на политиката на стимули, подчерта Бернанке.

Той се съгласи с позицията на бъдещия шеф на Фед Джанет Йелън, че най-сигурният път към по-нормална парична и лихвена политика е да направим всичко, на което сме способни, за да съдействаме за здраво икономическо възстановяване.

Според него Фед все още очаква пазарът на труда да продължи да се подобрява, като в същото време инфлацията ще се придвижи към целта от 2,0% в средносрочен план. Само ако тази прогноза бъде подкрепена от постъпващите икономически данни, Фед вероятно ще започне да намалява размера на закупуваните американски ценни книжа, подчерта Бернанке.

Това изказване на Бен Бернанке сведе до минимум подновените в последно време спекулации, че Федералният резерв може да понижи програмата за "количествени улеснения" на заседанието през декември или в началото на 2014-а година (на заседанието през януари) и сякаш отново "бетонира" очакванията, че първото редуциране на паричните стимули може да стане факт чак през март следващата година.

Междувременно беше оповестено и писмо на бъдещия президент на Фед Джанет Йелън до американските конгресмени, в което тя също подчерта, че достигането на заложения праг от 6,5% за нивото на безработица няма да доведе до автоматично повишение на лихвите. Йелън заяви, че Фед ще запази настоящата силно стимулираща лихвена политика (политика на почти нулеви лихви), дори и след като бъде достигнат този праг от 6,5% на безработицата в САЩ.

Доларът реагира на изявлението на Бернанке с ново понижение на валутния пазар в началото на днешната азиатска търговия. Еврото се повиши към триседмичен връх от 1,3578 долара, а британската лира отскочи към 1,6143 долара - точно под неговия двуседмичен връх от 18-и ноември около 1,6148 долара. Доларът върна назад към 99,92 йени и падна до ново дъно за седмицата около 0,9078 швейцарски франка. Този нов спад на щатската валута след речта на Бернанке обаче се ограничи, тъй като вниманието на финансовите пазари се насочва към днешните важни данни от САЩ за инфлацията и за продажбите на дребно през октомври (от 15:30 ч.) и към стенограмата от октомврийското заседание на Фед (от 21:00 ч.). В началото на европейската търговия еврото върна към 1,3534 долара, а британската лира към 1,6125 долара, като в същото време доларът стабилизира над 100,00 йени и над 0,9100 швейцарски франка.

Ясните сигнали от Бернанке, че Фед ще продължи да провежда своята агресивна парична и лихвена политика доведе до скок и на цените на стоковите борси, като фючърсите на американския лек суров петрол се повишават с 0,3% към 93,61 долара за барел, парирайки част от вчерашния спад до 5 и 1/2-месечно дъно около 92,43 долара. Фючърсите на златото се търгуват без промяна около 1273 долара за тройунция - малко над вчерашното дъно към 1269 долара, докато фючърсите на среброто се повишават с 0,50%, а на медта с 0,52%, след като вчера удариха тримесечни дъна.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10