Австралийският долар беше сред най-губещите валути през миналата седмица, а спадът му продължава и в началото на тази. Вербалната интервенция от страна на гуверньора на Австралийската централна банка, както и отношението, което МВФ взе спрямо автралийската валута, изиграха своята роля. Според мнозина инвеститори и анализатори обаче, това е само временно бягство на инвеститори и спекуланти, тъй като доходността по австралийския долар значително превъзхожда всички останали валути от G10. Основната лихва на Централната банка в Австралия все още е цели 2,5%, въпреки поредицата от понижения с общо 2,25% от ноември 2011-а година насам. Неслучайно 34 централни банки имат във валутните си резерви австралийски долари.
Има и много гласове, предимно с източник от самата Австралия, които твърдят, че спадът в курса на австралийския долар е само в началото си и предстоят години на обезценяване на местната валута. Като основен аргумент в тази посока се сочат проблеми в сърцето на местната икономика. Желязна руда, въглища, втечнен природен газ и прочие полезни изкопаеми, които се добиват в Австралия и имат значителен дял в структурата на БВП, губят от своя блясък в миналото и стават все по-неконкурентоспособни на световния пазар. Пазарът на имоти, който също има съществено значение за ръста на икономиката през последните години, вече прегрява и се крепи само на надеждите за големи китайски инвестиции.
Кой е прав? Само времето ще покаже.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..