Доларът е под натиск днес, а следващите му движения зависят от излизащия следобед доклад за трудовата заетост в САЩ, който ще окаже влияние върху старта на редукцията на стимулите на Федералния резерв. Еврото е стабилно близо до 5-седмичния връх срещу долара, а вчера нарасна, когато ЕЦБ не даде нови индикации за скорошни монетарни стимули. Въпреки че председателят Марио Драги заяви, че банката е готова за нови действия в подкрепа на крехкото икономическо възстановяване, той не даде никакви подробности в това число и дали планира отрицателни лихвени проценти. Драги също отбеляза, че ликвидността в банковата система се е подобрила след последните финансови инжекции и че нови ще има само при определени условия. Тези коментари доведоха до растеж на доходността по германските облигации до 7-седмичен връх, което от своя страна помогна на еврото. Единната валута удари в четвъртък връх от 1.3667, което не се е случвало от 31-ви октомври, а днес сутринта се котира на 1.3660. Кросът евро/йена е стабилен на 139.45 и не далеч от 5-годишния връх от началото на седмицата на 140.03.
Дали долара още ще пада, зависи от излизащите следобед данни за трудовия пазар в САЩ. Предварителните прогнози са американската икономика да е създала 180 000 работни места през ноември след покачването от 204 000 в предходния месец. При положителна изненада ще се увеличат очакванията за старт на редукциите на Фед още този месец по време на заседанието на 17-и и 18-и декември. Такова развитие ще даде сила на долара. Обратно, ако резултатът днес е слаб, ще нараснат залозите, че Фед ще задържи програмата от стимули по-дълго. Това развитие е негативно за долара, но позитивно за по-рисковите валути. Ако резултатът днес е силен и затвърди очакванията, че Фед ще започне редукциите още този месец, резултатът за долара, специално, срещу йената ще е смесен, поне в краткосрочен план. Това е така, защото най-вероятно акциите ще реагират отрицателно, но от друга страна, ще нарасне доходността по американските облигации.
Това са две противоположни сили по отношение стойността на йената. Двойката долар/йена днес е на 102.06 след 6-месечния връх от 103.38 по-рано през седмицата. Валутните дилъри често гледат акциите като насока за йената, тъй като японската валута е склонна да расте при спад на акциите. Корелацията между движенията в долар/йена и движенията на американските и японските акции нарасна през последните седмици.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..