Стенограмата от декемврийското заседание на Фед показва предпазлив подход при намаляване на паричните стимули

Оповестените снощи протоколи от последното заседание на Фед (на 17-и и 18-и декември) показват, че мнозинството от 19-те членове на Федералния резерв настояват за предпазливост при първото намаляване на програмата за парични стимули. Те желаят процеса на редуциране на "количествените улеснения" да бъде с премерени стъпки и подчертават, че месечните покупки на ценни книжа за 85 млрд. долара продължават да подкрепят финансовите пазарни условия. Но в същото време според тях има избледняване на ползите от програмата за парични стимули.

Неколцина представители на Фед са изразили опасение, че редуцирането на "количествените улеснения" ще доведе до затягане на финансовите условия. Други от участниците на последното заседание на Резерва са поискали по-голямо по размер намаляване на паричните стимули (над обещаното скорошно понижение с 10 млрд. долара на покупките на ценни книжа за 85 млрд. долара на месец), което да доведе до по-скорошен край на цялата програма.

Мнозина членове на Фед обаче са изразили опасение относно ниската инфлация, но малцина от тях са посочили, че това може да повиши съмненията относно силата на икономическото възстановяване.

Повечето централни банкери са настоявали за запазване на заложения преди време "праг" от 6,5% за нивото на американска безработица, който трябва да бъде достигнат, преди Федералният резерв да започне да повиша основната лихва в САЩ. Само неколцина членове на Резерва са изявили желание за понижение на този "праг" до 6,0%.

Мнозинството от 19-те представителите на Фед са сметнали като подходящо забавянето на размера на паричните стимули въз основна на по-доброто развитие на пазара на труда.

Като цяло политиците от Фед запазват позицията, че бъдещата парична политика ще зависи от постъпващите икономически данни, но споделят мнението, че е възможно по-нататъшно намаляване на програмата за "количествени улеснения" в следващите месеци след очакваното първо понижение на стимулите на заседанието в края на януари (на 29-и и 30-и януари).

Дали Фед действително ще стартира процеса на намаляване на паричните стимули в края на месеца ще зависи до голяма степен от утрешните важни данни за американския пазар на труда. Ако данните покажат по-силен ръст на новите работни места (над прогнозираните около 200 хил.), това вероятно ще бетонира очакванията за първо понижение на "количествените улеснения" с 10 млрд. долара до 75 млрд. долара на месеца на заседанието на Фед на 29-и и 30-ти януари.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10