Финансовите пазари продължават да очакват Фед да намали програмата за парични стимули с 10 млрд. долара (до покупки на ценни книжа за 75 млрд. долара на месец) на заседанието в края на януари, въпреки доста слабите петъчни данни за декемврийската работната заетост в САЩ, посочват мнозинството икономисти според последно проучване на агенция "Блумбърг".
Повечето икономисти очакват Фед да продължи с постепенното редуциране на програмата за "количествени улеснения" с по 10 млрд. долара на всяко следващо заседание на Федералния резерв. Те също така очакват Американката централна банка да запази без да променя заложения преди време "праг" от 6,5% на нивото на безработица в САЩ - праг, който трябва да бъде достигнат, преди Фед да обмисли първо повишение на рекордно ниската Федерална фондова лихва от текущия рейндж 0,00%-0,25%.
Мнозинството от запитаните повече от 60 икономисти прогнозират и повишение на доходността на 10-годишните американски държавни облигации към 3,43% до края на настоящата година. В резултат на шокиращо слабия ръст с едва 74 хиляди на новите работни места в САЩ през декември доходността на американските държавни облигации продължи да спада и през вчерашната търговия. Лихвата на 10-годишните дългови книжа удари дъно от 2,825% - най-ниско ниво от началото на декември 2013-а година и спрямо пика около 3,03% от 31-ви декември.
Подобно мнение изрази снощи и президентът на Фед на Атланта Денис Локхарт. Той предположи, че Фед ще намалява месечните покупки на американски ценни книжа с по 10 млрд. долара на всяко едно следващо заседание през настоящата година. Според него Централната банка ще промени своите усилия в подкрепа на икономическото възстановяване на САЩ чрез провеждането на по-традиционна и по-стандартна лихвена политика и ще продължи да обяснява своите бъдещи очаквания за паричната политика.
Денис Локхарт смята, че слабият растеж на работната заетост в САЩ през декември не би трябвало да обезкуражи политиците от Фед относно плановете за намаляване на паричните стимули. Не смятам, че ние трябва да реагираме прекомерно на петъчните по-слаби данни, като аз не съм променил своето мнение относно решението на Фед, взето през декември, посочи той, визирайки сигналите от страна на Федералния резерв на последното заседание за 2013-а година да намали програмата за "количествени улеснение" с 10 млрд. долара още на следващото заседание в края на януари.
Коментарите на Денис Локхард в комбинация с доста слабите декемврийски данни за работната заетост в САЩ доведоха снощи до солиден спад на американските акции на Уолстрийт, като основните фондови индекси отчетоха най-солидното еднодневно понижение от началото на годината. Индексът DJIA затвори с понижение от 179 пункта (спад с 1,09%) - най-солиден еднодневен спад от 20-и септември 2013-а година, широкият индекс S&P500 се понижи с 1,26%, а технологичният индекс Nasdaq падна с 1,5%.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..