Фишер и Плосер от Фед защитиха плановете за намаляване на паричните стимули

Президентите на Фед на Далас - Ричард Фишер и на Фед на Филаделфия - Чарлс Плосер заявиха снощи, че те подкрепят плановете за скорошно понижение на размера на програмата за "количествени улеснения" (намаляване на месечните покупки на американски ценни книжа с 10 млрд. долара до 75 млрд. долара).

Фишер от Фед на Далас посочи, че той няма да откаже подкрепата си за редуциране на паричните стимули, дори ако това доведе до спад на фондовите пазари. Той желае приключване на цялата програма за "количествени улеснения" възможно най-скоро и намекна, че ако има ускоряване на икономическия растеж в САЩ, Фед може да започне да намалява паричните стимули и с 20 млрд. долара на месец. Ричард Фишер каза, че американската икономика върви по-добре и очаква растеж на БВП от 3% или дори над това ниво през настоящата година. Основен риск остава опасността от дефлация, допълни той.

Шефът на Фед на Филаделфия Плосер пък посочи, че той предпочита приключване на програмата за парични стимули преди края на 2014-а година и добави, че икономиката се намира на по-стабилна основна, отколкото през предходните няколко години. Чарлс Плосер очаква спад на нивото на безработица в САЩ до 6,2% към края на настоящата година и повишение на инфлацията към "инфлационния прицел" на Фед от 2,0%. Според него слабият доклад за заетостта през декември (когато бяха разкрити едва 74 хил. нови работни места) вероятно се дължи на негативния ефект от студената и тежка зима.

Трябва да се има предвид, че Фишер и Плосер ще участват с право на глас на заседанията на Федералния резерв през настоящата година с оглед ротационния принцип.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10