Доверието в правителствата в световен план е отчело срив през 2013-а година, като особено силно е пострадала репутацията на властимащите във Вашингтон след принудителното спиране на дейността на федералното правителство, шпионският скандал "Сноудън" с неправомерните подслушвания и нескопосания старт на плана, известен като "Обамакеър".
Агенция Ройтерс цитира проучване на Edelman Trust Barometer, според което едва 37% американците завършили колеж са посочили, че имат доверие в правителството на САЩ. Това представлява рязко понижение с 16% само в рамките на година на доверието към американските управляващи и е със 7% под средното ниво на доверие в правителствата в световен план.
Съединените щати обаче не оглавяват тази негативна класация, тъй като нивата на доверие в правителствата в някои западни страни от Европа, включително Франция, Испания и Италия са дори още по-ниски, но понижението на доверието в американското правителство е особено драматично.
В случая на САЩ, три големи негативи стоят зад рязкото понижение на доверието на американците към правителствената политика: безизходицата между демократи и републиканци относно бюджета за настоящата година (което парализира работата на федералните власти през първата половина на октомври); кризата с т.нар. шпионски скандал след откровенията на Едуард Сноудън и не на последно място нескопосаното въвеждане на спорната система за здравеопазване, известна като "Обамакеър", с оглед серията технически проблеми около стартирането на федералния уебсайт.
Резултатите от годишното проучване на Edelman Trust Barometer бяха оповестени по-рано днес, преди да бъдат предоставени за анализ на "Световния икономически форум", който ще се проведе между 22-ри и 25-и януари в швейцарския зимен курорт Давос.
В резултат на загубата на доверие в държавното управление в световен мащаб, разликата в доверието към правителствата и това към бизнеса нарасна до рекордно ниво, като корпорациите вече се ползват с 14% по-високо доверие.
Тази разлика е особено силна изразена в Индия, тъй като в страната предстоят избори на фона на вълна от корупционни скандали, следвана от Бразилия, където предполагаемите скандали за корупция, масовите протести, които избухнаха след повишение на цените на автобусните билети и огромните държавни разходи за Световното футболно първенство през лятото на 2014-а година подхраниха гнева на бразилците, посочва агенция Ройтерс.
Доверието в бизнеса в глобален план се стабилизира на 58%-а, показват резултатите от последното проучване Edelman Trust Barometer. Но докато доверието в някои сектори на индустрията е високо (в технологичния и в автомобилния сектори), все още има широко разпространени искания за по-голяма регулация на финансовите услуги, енергетиката и в хранителния сектор.
Семейният бизнес и малките предприятия изглеждат по-надеждни за участниците в проучването, отколкото доверието в големия световен бизнес, като се забелязват забележителни регионални различия. Компании, които са базирани в основните т.нар. "нововъзникващи пазари", страдат от много по-голям дефицит на доверие в сравнение с западните фирми.
Проучването на Edelman Trust Barometer е взело предвид становищата на 6000 представители от цял свят, които са били с поне завършен колеж, сравнително заможни и на възраст между 25 и 64 години, като самото проучване е било проведено между 16-и октомври и 29-и ноември 2013-а година.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..