След края на днешното заседание Японската централна банка (ЯЦБ) запази без промяна настоящата агресивна политика на парични стимули, но понижи прогнозите за икономическия растеж на Япония за финансовата 2014-а/2015-а година до 1,4% (от прогноза през октомври за растеж на БВП с 1,5%).
ЯЦБ заяви, че ще продължи да провежда операции на паричния пазар, така че паричната база да се повиши с годишно темпо около 60 трлн. до 70 трлн. йени. Това решение за непромяна на настоящата парична и лихвена политика на Централната банка беше очаквано от финансовите пазари.
На заседанието на ЯЦБ на 3-ти и 4-ти април Бордът на директорите на банката взе решение да удвои паричната база (от 138 трлн. йени до 270 трлн. йени) и обемът на активите в японски държавни облигации (от 89 трлн. йени до 190 трлн. йени), както и други финансови инструменти (от 1,5 трлн. йени до 3,5 трлн. йени) в двугодишен период. Тогава ЯЦБ почти удвои и средния матуритет (време за падеж) на изкупуваните японски ценни книжа (JGB) от малко под 3 години до около 7 години.
ЯЦБ понижи леко прогнозата за растежа на БВП за финансовата 2014-/2015-а година (която стартира на 1-ви април) до 1,4% от 1,5% и запази без промяна прогнозата за икономическия растеж от 1,5% за финансовата 2015-а/2016-а година.
Според ЯЦБ основната инфлация в страната за финансовата 2014-а/2015-а година ще се повиши с 1,3% (без промяна спрямо октомврийските прогнози) и ще се ускори до 1,9% през финансовата 2015-/2016-а година (същи без промяна спрямо прогнозата през октомври).
Банката запази своята оценка, че японската икономика се възстановява постепенно, преди обаче да се прецени влиянието от предстоящото в началото на април повишение на данък продажба. ЯЦБ посочи, че бавното подобрение на развиващите се икономики и в останалата част на света представлява заплаха за устойчивия вътрешен растеж и за пълното възстановяване на японската икономика от многогодишната дефлация.
Деветима от представителите на Централната банка запазиха прогнозите от преди три месеца, че БВП на Япония ще се повиши с близо 3% през настоящата финансова година, преди обаче да последва забавяне на икономическата експанзия до по-устойчиви нива над 1% през следващите две години.
Японските централни банкери все още вярват, че потребителските цени (инфлацията) ще продължи да се повишава все по-близо до инфлационния прицел на ЯЦБ от 2,0% през фискалната 2014-а година, като това важно заложено от банката ниво на инфлация ще бъде достигнато през фискалната 2015-а година.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..