През днешната европейска търговия доларът поднови започналата вчера рязка обезценка спрямо еврото, йената и швейцарския франк с оглед засилващото се напрежение на глобалните борси, което се изрази в доста силен спад на основните фондови индекси след вчерашните слаби данни за промишлената активност в Китай за началото на годината. Плъзналите слухове за предстоящо понижение на кредитния рейтинг на Китай от страна на агенция "Стандард енд Пуърс" допълнително нагнетяват днешното напрежение на глобалните финансови пазари.
Солидният снощен спад на пазара на акции на Уолстрийт, последван от понижение на борсите в Азия и Европа и "здравият" спад с около 0,8% на фючърсите на основните американски фондови индекси преди стартa на днешната търговия в САЩ доведе до ново поскъпване на йената и швейцарския франк, които се ползват със статут на "валути-убежище" при повишение на напрежението на глобалните финансови пазари.
Доларът, който по принцип също има статут на "убежище" при трусове на световните борси, на този етап не намира подкрепа от спада на фондовите борси с оглед рязкото понижение и на доходността на американските държавни облигации. Лихвата на 10-годишните дългови книжа на САЩ продължава и днес да бележи доста рязко понижение, падайки към 2,71% - най-ниски ниво от края на ноември 2013-а година.
Преди малко американската валута проби под бившето й дъно около 102,85 йени (дъно от 13-и януари), падайки към 7-седмично дъно около 101,99 йени, като в същото време удари и триседмично дъно от 0,8903 швейцарски франка.
Серията смесени до по-слаби икономически данни от САЩ през настоящата седмица също започна да оказва негативно влияние върху долара на фона на поредицата по-добри икономически показатели от еврозоната, оказващи подкрепа за еврото.
Рязкото повишение на напрежението изглежда най-силно изразено на т.нар. "развиващи се" пазари, откъдето има изтегляне на капитали (с оглед и важното заседание на Фед през следващата седмица), като оттеглящите се от там инвеститори сякаш предпочитат да се насочат към Европа и в частност към еврозоната, а не към американския финансов пазар (негативно за долара и позитивно за еврото?).
Понижението на краткосрочните междубанкови лихви в еврозоната през последни дни оказва допълнителна подкрепа за единната европейска валута, тъй като намалява вероятността за скорошни действия от страна на ЕЦБ, целящи ограничаване на повишаващите в началото на януари реалните лихви в региона.
Въпреки че днес и еврото се намира под натиск от продажби спрямо йената (падайки към 7-седмично дъно от 139,83 йени) и спрямо швейцарския франк (падайки към 4-седмично дъно от 1,2225 франка), по-агресивните разпродажби на долари спрямо йената и франка доведоха до ново поскъпване в евро/долара. Преди малко еврото проби над бившата зона на съпротива около 1,3700 долара, достигайки до 3-седмичен връх около 1,3739 долара. Добри покупки за единната валута има и спрямо британската лира, след като шефът на Английската централна банка Марк Карни заяви, че не предстои скорошно повишение на британската лихва, въпреки че в края на миналата година (през ноември) нивото на безработица на Острова падна до 7,1% - точно над заложения от АЦБ "праг" от 7,00%. Еврото поскъпва за втори пореден ден към седмичен връх около 0,8280 паунда, след като на 22-ри януари удари едногодишно дъно от 0,8165 долара.
Сега оферти "продава" за еврото се разполагат към 1,3740/50 долара, като само трайно поскъпване на единната валута над 1,3700 нивото може да задълбочи нейното възходящо движение обратно към върха за годината от 2-ри януари около 1,3770/75 долара. Пробив на еврото над 1,3770/75 долара би довел на прицел 1,3800 (опции с падеж от 17:00 ч. за 1 млрд. евро ?) и 1,3818/20 (бивш връх от 30-и декември 2013-а) с потенциал в този случай еврото дори да отправи поглед обратно към ключовия връх около 1,3894 (връх от 27-и декември 2013-а и най-високо негово ниво от края на 2011-а година).
Въпреки силното възходящо движение на еврото от 1,3508 дъното от 20-и януари насам, трябва да се има предвид, че натискът от продажби, на който е подложен доларът през последните два дена, може да се ограничи с наближаване на ключовото заседание на Федералния резерв през следващата седмица (на 28-и и 29-и януари) и очакванията Фед да намали програмата си за парични стимули (дори към 65 млрд. долара на месец?).
Сега близка подкрепа и оферти "купува" за еврото има около 1,3705/1,3695 долара (около бившите върхове от снощи и по-рано днес към 1,3699/1,3705). Следващ добър интерес за покупки на единната европейска валута има към 1,3675/60 (сутрешно дъно на еврото около 1,3662 и падеж на опции от 17:00 ч. в 1,3675) и след това към 1,3640/30 (21-дневна пълзяща-средна и следобеден падеж на опции в 1,3630). Важна зона на подкрепа за еврото лежи около 1,3610/1,3580 долара (55-дневна пълзяща-средна, 200-часови и 100-часови плъзящи-средни и следобед падеж на опции в 1,3605 и в 1,3600), като само пробив под нея може да поднови низходящото движение на еврото към 1,3570/65 (важна 100-дневна пълзяща-средна) и обратно към серията дъна през седмицата около 1,3530/05 областта.
До края на днешната бедна откъм икономически показатели и данни търговия вниманието на инвеститорите ще остане насочено главно към продължаващата годишна среща на Световния икономическо форум в Давос и най-вече към изказвания на шефа на Английската централна банка Марк Карни и на президента на ЕЦБ Марио Драги (от 19:00 ч.).
Графика на евро/долар (на дневна база)
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..