Последните разкрития по скандала за манипулации на лондонската междубанкова лихва Libor показаха, че в измамната схема са въвлечени най-малко 17 финансови институции и 22 физически лица в общо 11 държави на четири континента. Libor е финансов инструмент, който е в основата при определяне на лихвите при множество финансови продукти по цял свят, като например ипотеки и корпоративни кредити. Нивото на Libor се определя ежедневно на база подадени данни от над 10 световни банки, които оценяват какво ще им струва да се вземат пари назаем от други търговски банки през различни периоди от време и в различни валути.
Властите твърдят, че манипулацията е довела до неправилно ценообразуване на кредити и други финансови продукти за някои клиенти на банките, а също така подкопава общественото доверие в глобалната финансова система.
Досега сумите, събрани от съдебни дела срещу замесените участници в схемата, надхвърлят 5 милиарда долара, като много от делата все още не са приключили.
В тази статия ще разгледаме основните лица, замесени в измамата, връзките по-между им и някои от техните обяснения по случая.
На графиката е показна част от сложната международна мрежа за манипулация на нивото на Libor. Показани са досега осъдените институции и лица, както и тези, срещу които се води разследване. Посочени са и приблизителните размери на платените глоби.
Главно действащо лице в скандала се явява Том Хейс, бивш трейдър на банките UBS и Citigroup, който не се признава за виновен след повдигнатите срещу него обвинения в измама в САЩ и Великобритания, заявявайки, че е изпълнявал заповеди на много по-високопоставени лица в банките, в които е работил. От министерството на правосъдието на САЩ и службата за борба с измами във Великобритания са категорични, че Хейс е участвал в схемата за манипулиране на цената на Libor, като срещу него са събрани множество доказателства.
Най-голямата глоба по-скандала досега е понесла швейцарската банка UBS. След като се признават за виновни, от банката са платили приблизително 1,5 млрд. долара по споразумения с властите в САЩ, Великобритания и Швейцария. Замесените служители от UBS са манипулирали лихвите чрез сътрудничество със служители на други световни банки.
Royal Bank of Scotland постига споразумение през декември 2013-а година с властите в САЩ и Великобритания да изплати около 610 млн. долара. Банката е глобена допълнително с 391 млн. долара от антимонополните регулатори на Европейския съюз за манипулация на Libor.
Rabobank - Холандия постига споразумение през октомври 2013-а година за около 1 млрд. долара с властите в САЩ, Великобритания, Холандия и Япония, след като признава закононарушение. Трима бивши трейдъри на банката са подведени под криминална отговорност в САЩ през януари тази година.
Deutsche Bank - Германия е глобена през декември миналата година приблизително с 725 млн. евро от антимонополните регулатори на Европейския съюз за опит за манипулация на лихвените проценти. Все още се разследва в САЩ и Великобритания. Уволнени са няколко трейдъри, считани за замесени в скандала.
Societe Generale - Франция е наказана с глоба от 446 млн. евро през декември 2013-а година от антимонополните регулатори на ЕС за опит за манипулиране на лихвените проценти. Британските прокурори смятат, че брокери, работили с Том Хейс в UBS, са се свързали със Societe Generale относно манипулацията на Libor. Не е ясно дали и как от Societe Generale са отговорили на направеното предложение. От банката заявяват, че ще сътрудничат на разследването.
Barclays - Великобритания е първата банка, замесена в скандала, която признава вината си и сключва споразумение за 450 млн. долара с властите на САЩ и Великобритания през юни 2012-а. Според слуховете брокери в Barclays са осъществявали контакти с брокери на други банки с цел манипулиране на лихвените проценти.
J.P. Morgan - САЩ са наказани с 80 млн. евро от антимонополните регулатори на ЕС за опита за манипулация на лихвени проценти. Все още се разследват от САЩ, Великобритания и ЕС.
Citigroup - САЩ са глобени през декември 2013-а година с близо 70 млн. евро от антимонополните регулатори на ЕС за опит за манипулация на лихвени проценти. Все още са разследвани в САЩ и Великобритания. Уволняват множество от своите трейдъри, включително Том Хейс.
Lloyds - Великобритания са разследвани от властите на САЩ и Великобритания за опит за манипулация на лихвени проценти. Британските прокурори смятат, че брокери, работещи с Том Хейс, са осъществили контакт с Lloyds относно манипулацията на Libor, но не е ясно дали и как са отговорили от банката. Lloyds обявиха, че сътрудничат на разследването.
Надеждите на разследващите скандала международни органи е, че всички, замесени институции и хора в измамната схема, ще бъдат санкционирани, а потърпевшите организации ще получат обезщетения. Според разследващите е важно схемата да се разплете до край, за да се възвърне доверието в и без това разклатената световна финансова система.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..