Съдът в Ню Йорк постанови бившият вицепрезидент на една от най-големите американски инвестиционни банки Goldman Sachs Фабрис Турре да заплати глоба в размер на 825 хил. щатски долара за подвеждане на инвеститорите.
През август 2013-а съдът призна Турре за виновен в мошеничество. Обвиненията към бившият заместник-ръководител на финансовата институция бяха предявени през април 2010-а г. от Федералната комисия на САЩ за ценни книжа и борси (SEC). По данни на щатските власти Турре е отговарял в Goldman Sachs за разработката на финансови инструменти, в частност пакетите от структурирани ипотечни облигации, но е "залагал” против тях заедно с хедж фонда на милиардера Джон Полсън. В резултат на действията на финансиста инвеститорите в този вид финансови инструменти са претърпели загуби за над един милиард щатски долара.
Въпреки това Фабрис Турре категорично отхвърли всички обвинения на SEC и заяви, че не е имал важна роля в определянето на политиката на банката. В съда прокуратурата представи и електронни писма, които г-н Турре е написал през януари 2007-а г. В тях финансистът предупреждава за настъпването на ипотечна криза в най-скоро време и се нарича "Фабрис Великолепни", който "стои на самия връх на системата".
Съдийката Катрин Форест отбеляза, че тридесет и пет годишният банкер не проявява никакво разкаяние за своите действия и постанови, че той е длъжен да заплати глобата самостоятелно, без помощта на Goldman Sachs. Въпреки това определената санкция е по-ниска от исканите 1,15 млн. долара от SEC.
Фабрис Турре напусна Goldman Sachs в края на 2012-а г. и към момента работи за получаването на докторска степен по икономика в Чикагския университет. През 2010-а г. Goldman Sachs плати 550 млн. долара по споразумение за прекратяване на разследването срещу тях по обвинения за заблуждение на инвеститорите.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..