На проведената вчера извънредна среща в Хага лидерите на индустриално развитите страни от Г-7 обявиха, че няма да участват в планираната за юни среща в Сочи на Г-8 с оглед незаконния опит на Русия да анексира Крим. По този начин те временно отстраниха Русия от формата Г-8 и се върнаха към изпитания по време на Студената война формат Г-7.
Лидерите на Г-7 също така обявиха, че остават в готовност да засилят санкциите срещу Русия в случай на по-нататъшна геополитическа дестабилизация от руска страна.
Всяка по-нататъшна ескалация на украинската криза ще доведе до предприемане на координирани секторни санкции, които ще засегнат по-сериозно руската икономика, се посочва в изявлението на Г-7 след края на срещата в Хага. Ние потвърждаваме, че руските действия ще имат значителни последици, предупредиха те.
Лидерите на Г-7 също така препоръчаха МВФ и правителството на Украйна да ускорят постигането на споразумение относно условията за пакета финансова и икономическа помощ, което ще разблокира и вече договорената международна подкрепа (обещаната за Украйна помощ от САЩ и от страна на ЕС). Ние оставаме обединени в нашия ангажимент да осигурим силна финансова подкрепа за Украйна, подчертаха индустриално развитите страни.
В изявлението на Г-7 също така се посочва, че енергийните министри на седемте страни-членки ще се срещнат, за да дискутират как да засилят колективната енергийна сигурност.
Официален представител на САЩ каза, че министрите от Г-7 са дискутирали евентуално налагане на допълните енергийни и икономически санкции срещу Русия. Според него интервенция на Русия в Източна или Южна Украйна ще катализират въвеждането на такива допълнителни санкции.
На вчерашната среща в Хага лидерите на Г-7 са дискутирали и възможните негативни последствия върху други държавни от евентуалното въвеждане на нови руски санкции и цената която трябва да бъде платена.
Междувременно агенция Интерфакс цитира Дмитрий Песков - говорител на руския президент Путин, според който Русия е заинтересована да продължи своите контакти със страните от Г-7 на всички нива, включително и на най-високо ниво.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..