Финансовият министър на Украйна Олександър Шлапак обяви, че страната обмисля да се върне на международния дългов пазар и да емитира нови петгодишни евро облигации през втората половина на 2014-а година.
Той се надява, че обещаната финансовата помощ от МВФ, САЩ и ЕС ще помогне за задържане на лихвите на украинските дългови книжа между 6% и 7%.
Планираме да емитираме евробондове, след като получим финансовата помощ от МВФ и от другите международни кредитори и да успеем да задържим лихвените нива по украинския дълг на приемливите 6 до 7 процента, сподели Шлапак.
В същото време той каза, че държавният дълг на Украйна вероятно ще се повиши до 52,7% от БВП на страната до края на годината от ниво от 42,9% през януари.
Според анализатора Тим Арш (шеф на отдела за развиващите се пазари на банката Stnadard Bank) прекалено бързо завръщане към международните дългови пазари може да навреди на решителността на украинските власти да приложат необходимите структурни реформи и строги мерки на икономии.
Украйна се нуждае от известно време извън финансовите пазари. Колкото пъти до сега, когато сме били на украинския пазар, те са провеждали някои реформи, изисквани от МВФ в краткосрочен план, появявали са се на външните пазари и след това отново са се оказвали извън "пистата", посочи Тим Арш и допълни:
Опасността е, че това убива желанието на украинските власти да спазват "правилата на играта".
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..