Английската централна банка (АЦБ) обяви след края на днешното заседание, че запазва без промяна основната британска лихва в рекордно дъно от 0,5% в съответствие с обещанието си да не обмисля затягане на лихвената политика, докато равнището на безработица във Великобритания не падне до 7%. АЦБ държи основната британска лихва на ниво от 0,5% от март 2009-а година насам.
Банката запази без промяна и размера на "замразената" програма за покупки на британски облигации в 375 млрд. паунда. За последно АЦБ повиши тази програма с 50 млрд. паунда на своето заседание през юли 2012-а година.
Преди време британските централни банкери сигнализираха, че те имат намерение да запазят стимулираща (нисколихвена) парична политика, докато повечето британци не успеят да си намерят работа и докато икономиката на страната не наближи плътно своя потенциал за растеж. Според АЦБ когато настъпи времето за затягане на паричната политика, централните банкери ще започнат бавно да повишават основната лихва, като внимателно ще следят поведението на инфлацията и на пазара на труда и дали бизнесът и домакинствата на Острова ще са в по-добра позиция, за да се справят с по-високата цена на заемите.
Мнозинството търговци и анализатори очакват АЦБ да започне да повишава лихвите през първите месеци на следващата година - около шест до девет месеца преди Фед на САЩ да стартира аналогичен цикъл на затягане на паричната и лихвена политика.
Въпреки солидния икономически растеж на Острова в края на миналата година и прогнозите, че британската икономика ще се представи много добре през 2014-а година (дори според завишените прогнози на МВФ), инфлацията във Великобритания падна през февруари до 4-годишно дъно от 1,7%, задържайки под инфлационния прицел на АЦБ от 2,0%.
Според шефа на банката Марк Карни АЦБ ще започне да повишава лихвите чак след като види сигнали за устойчиво подобрение на работната заетост, на доходите и на потребителските разходи и след индикации за по-сериозен инфлационен натиск.
Британската лира не реагира на очаквания изход от заседанието на АЦБ и остава да се търгува около днешното часово дъно към 1,6764 долара. По-рано през деня паундът поскъпна до 7-седмичен връх от 1,6819 долара на фона на общата слабост на американската валута след оповестената стенограма от последното заседание на Федералния резерв на САЩ.
Близки оферти "купува" за британската лира има към 1,6765/50 долара (днешно часово дъно и около бившия връх от 8-и април), но само спад на паунда под подкрепата около 1,6725/00 (вчерашно дъно към 1,6723 и следобеден падеж на опции в 1,6700 нивото) може да отслаби новия натиск върху щатската валута.
Солиден интерес за продажби на паунди има към 1,6815/25 (около днешния 7-седмичен връх към 1,6819 и връх за годината от 17-и февруари около 1,6822/23), като само пробив над тях може да задълбочи възходящото движение на британската лира към 1,6875/76 (бивш важен връх от ноември 2009-а година) с поглед дори към 1,7040/42 (ключов бивш връх от август 2009-а година).
В същото време еврото отскочи към 0,8268 паунда, след като вчера единната европейска валута падна до 5-седмично дъно от 0,8230 британски лири.
Графика на британска лира/долар (на дневна база)
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..