ЕС планира да помогне на Украйна да плати газовите задължения към Русия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейският комисар по енергетика Гюнтер Йотингер заяви пред австрийското радио ORF, че ЕС работи върху план, който да помогне на Украйна да плати на Rусия натрупаните задължения по вноса на руски природен газ (задължения за над 2,2 млрд. долара според Газпром).

Според него няма причини за паника около доставката на руска газ за Европа през Украйна.

Ние сме в близък контакт с Украйна и с нейната газова компания, за да се уверим, че страната е в състояние да плати дълговете, дължими към Газпром и които не трябва да нарастват допълнително, посочи Йотингер, добавяйки, че в понеделник ще проведе среща с министрите на енергетиката и на външните работи на Украйна.

Подготвям решение, което да бъде част от пакета финансова помощ за Украйна от страна на МВФ, ЕС и Световната банка и което ще позволи разплащането на дължимите средства за доставения руски природен газ, посочи европейският комисар.

Междувременно украинският енергиен министър Юрий Продан беше цитиран да казва, че Украйна се надява да купува газ от Европа, за да повиши своята енергийна сигурност на фона на опасенията, че Русия ще спре доставките на природна газ след отказа на Киев да плаща на Москва "политическа и икономическа необоснована" цена.

Ние спешно се нуждаем от обратно подаване на газ от Европа според условия, определени от европейските газови компании. Планираме, че това може да стане факт от германската компания RWE и от френската компания GDF Suez, заяви Продан, добавяйки, че на този етап все още няма подписано подобно споразумение.

Той също така отбеляза, че Украйна може да получи малки количества природна газ от Полша и Унгария и малко по-голям обем от Словакия, но подчерта, че трябва да бъдат разрешени някои "политически въпроси".

Властите в Словакия призоваха за преговори с Украйна, Русия и Европейската комисия, за да се гарантира, че страната ще може да експортира газ за Украйна, без с това да се нарушават настоящите споразумения.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10