Увеличението на лихвените проценти в САЩ може и да дойде по- скоро късно, отколкото рано

Снимка: ЕПА/БГНЕС

След като от Фед се решиха да прекратят масивната си програма за изкупуване на активи до края на 2014, дебатът се прехвърли към това кога ще последва бъдещото покачване на лихвените проценти. Джанет Йелън, председателят на Фед, подхвърли някои улики по въпроса.

През март г- жа Йелън заяви, че лихвените проценти по федералните сметки може да бъдат увеличени още 6 месеца след прекратяването на количествените облекчения. Инвеститорите до голяма степен бяха хванати неподготвени от тази новина, като масово интерпретираха това твърдение като признак, че лихвените проценти ще бъдат увеличени още към средата на 2015г.

След това през април президентът на Фед- Далас, Ричард Фишър, заяви, че програмата за изкупуване на облигации най- вероятно ще бъде окончателно прекратена през октомври, което накара много пазарни участници да мислят, че увеличението на лихвите може да настъпи дори още през първото тримесечие на 2015.

Въпреки това нито една от двете интерпретации не е вярна.Твърдението на г- жа Йелън, че лихвените проценти ще бъдат увеличени приблизително 6 месеца след края на програмата за количествени облекчения изглежда до голяма степен е било интерпретирано грешно. Председателят на Фед по- скоро е сигнализирал, че каквото и да е увеличение на лихвените проценти може да настъпи не по- рано от 6 месеца след края на масивната програма за изкупуване на активи, през юни или юли 2015.

Въпреки това стратегията за прилагане на паричната политика, изложена от Йелън на 16 април по време на нейната първа голяма реч, предполага, че това увеличение може да настъпи и много по- късно.

Ако разгледаме трудовите пазари, в исторически план от Фед са повишавали лихвените проценти само когато нивото на безработица е спадало до нива, под които банката би очаквала ръст на инфлацията, които според Фед се намиран близо до стойността 5,5%.

При среден темп на ръст на неселскостопанската заетост от около 200 000 работни места на месец по време на тази и предходните икономически експанзии на САЩ, Фед може да очаква да достигне нивото от 5,5% в края на 2015. Това предположение се основава на допускането, че процентът от населението, което работи или е в процес на търсене на работа, още известен като процент на участие на работната сила, остане непроменен.

Служителите на Фед бяха обезпокоени от спадът на процентът на участие на работната сила по време на настоящата експанзия, а причините за спада му бяха обект на оживени дебати сред членовете на Комитета по отворените пазари на Фед.

Една от теориите е, че американските работници хронично са били обезкуражавани от високата безработица и са изпитвали такава трудност в намирането на смислена работа, че никога да не се върнат на пазара на труда.

Аргументите гласят, че с течение на времето техните умения са изгубили давност, което ги е направило структурно ненаемаеми и трайно изключени от пазара на труда.

Затова поддръжниците на това становище смятат, че процентът на участие на работната сила няма да се повиши и че увеличението на лихвените проценти предстои едва в края на 2015, веднага щом нивото на безработица падне до 5,5%.

По материали на световни информационни източници

Подготвена от отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27