Организацията за храни и земеделие съобщи, че разходите за храна в световен мащаб са намалели за първи път от три месеца през април, след като млечните продукти, захарта и растителното масло са поевтинели.
Индексът на базираната в Рим институция обхваща 55 основни хранителни продукти. През изминалия месец, показателят се е понижил с 1,6% до 209,3 пункта спрямо 212,8 пункта през март. Цените на храните са се понижили с 3,5% на годишна база, а индексът на млечните продукти е регистрирал спад от цели 6,3%, главно поради увеличеното производство в Нова Зеландия и перспективите за повишение на производството в северното полукълбо.
Анализатори смятат, че пазарът се адаптира към по-високото ниво на предлагането в сектора, породено от по-високите пазарни цени по-рано тази година.
Индексът на цените на зърното се е повишил с 0,5% през април, а месото е поскъпнало с 0,4% в световен мащаб. От друга страна, разходите за захар са намалели с 1,6%, а индексът на зеленчуковото масло регистрира спад от 2,8%, като най-драстично е понижението в цената на палмовото масло.
Според НСИ в България през март хранителните продукти и безалкохолните напитки са поевтинели средно с 0,3% спрямо предходния месец. Най-голям спад се наблюдава при кафето, чая и какаото (-1,3%) и групата на захарните изделия (-1,1%).
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..