Африка ще получи най-големия поток от чуждестранни инвестиции тази година, когато растежът на континента се ускори до нивата, последно видяни преди началото на кризата през 2008-2009-а, показаха данните от местния годишен икономически преглед, публикувани в понеделник.
Африканската банка за развитие, ООН и ОИСР очертаха розови перспективи пред континента в своя доклад “Икономическите перспективи на Африка”, където заявиха, че Африка показва “устойчивост спрямо регионалните и глобалните насрещни ветрове” и привлича инвеститори.
“Чуждестранните инвестиции - директни и портфейлни - вече напълно са се възстановили от ефектите на световната финансова криза”, се твърди в доклада, като се очаква входящите потоци да нараснат до рекордните 84,3 млрд. долара през 2014-а, подобрявайки предишния връх, достигнат през 2012-а.
Портфейлните потоци, които включват инвестициите в акции и облигации, според очакванията трябва да нараснат до почти 24,1 млрд. долара тази година, подобрявайки предишния връх от 2006-а. За сравнение едва през 2001-2003-та Африка регистрираше отрицателни портфейлни потоци, тъй като инвеститорите изтегляха капитала си.
Държавните инвестиционни фондове като сингапурския Temasek, големите институционални инвеститори, включително Goldman Sachs, както и мултинационалните компании като Nestle и Unilever наливат пари в континента, привлечени от силните данни за икономическия растеж и подобреното управление.
От Carlyle Group наскоро заявиха, че печалбата за последните години на първия им частен инвестиционен фонд за Африка с активи от 700 млн. долара е била 40% над целевото ниво - подчертавайки нарастващата привлекателност на инвестирането в континента. А Temasek, сингапурски фонд с държавно участие, обяви първата си инвестиция в Нигерия, най-голямата икономика на континента.
“Ако сегашните темпове на растеж се запазят, чуждестранните директни и портфейлни инвестиции може скоро да представляват основния източник на финансови потоци в Африка”, се казва още в доклада. В момента паричните преводи и официалната помощ, които са под натиск заради слабия икономически растеж в Европа, са най-големите източници на финансови потоци в региона.
Въпреки това картината, описана в “Икономическите перспективи на Африка” е много по-различна от тази, която виждат от МВФ, откъдето предупредиха, че темата за въздигането на Африка започва да се износва поради нарастващите фискални дефицити на някои от страните. Някои чуждестранни инвеститори също показаха признаци на предпазливост, притеснени от нарастващата несигурност в два от основните икономически двигателя на континента - Нигерия и Кения.
По материали на световни информационни източници
Подготвена от отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АДПодновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..