В края на миналата работна седмица "Стандард енд Пуърс" понижи с една степен дългосрочния кредитен рейтинг на България до ниво "ВВВ-" от ниво "ВВВ". По този начин кредитният рейтинг на нашата страна вече се намира само на една степен над зоната на високорисков рейтинг, известна като територия "боклук".
Агенцията мотира това свое решение с нарастващата нестабилност на политическата обстановка в България, представляваща риск за необходимите реформи, които трябва да бъдат проведени. Според "Стандард енд Пуърс" отсъствието на съществен прогрес в реформите ще ограничи българския икономически растеж и ще запаси високо нивото на безработица.
Очакваме политическият пейзаж да остане критичен през следващите месеци и вероятно няма да бъде благоприятен за провеждането на политически непопулярни реформи в страната, посочи кредитната агенция.
В същото време обаче агенцията ревизира до "стабилни" от "негативни" перспективите пред новия, по-нисък кредитен рейтинг на България, цитирайки ниските нива на публичен (държавен) дълг.
Решението на "Стандард енд Пуърс" да понижи дългосрочния кредитен рейтинг на нашата страна вероятно ще доведе до повишение на цената (до по-високи лихви) на дълга, който се очаква да бъде емитиран от българските власти под формата на нови еврооблигации за 1,5 млрд. евро до края на годината. Целта на очакваната нова емисия еврооблигации е да се финансира бюджетния дефицит за 2014-а година (който през първите пет месеца на годината достигна 865 млн. лева - три пъти по-голям, отколкото за същия период на миналата година) и да се рефинансира предстоящ на 15-и януари 2015-а година падеж на български глобални дългови книжа за 1,1 млрд. долара.
Понастоящем и кредитната агенция "Фич" държи "ВВВ-" кредитен рейтинг за България, докато българският рейтинг на агенция "Мудис" е на ниво от "Ваа2".
И трите водещи агенции обаче определят като "стабилни" перспективите преди настоящия български кредитен рейтинг.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..