Централните банки се насочиха към инвестиране в акции

Централните банки по света, включително тази на Китай, се преориентираха решително към инвестиране в акции, след като ниските лихвени проценти се отразиха негативно върху печалбите им, показа глобално проучване на над 400 институции от публичния сектор.

Една група от централни банки се превърна в основна сила на капиталовите пазари, се казва в доклад, който предстои да бъде публикуван тази седмица от Официалния форум за парични и финансови институции (Omfif). Трендът потенциално може да допринесе за прегряването на пазара на акциите предупредиха оттам.

Централните банки са традиционно консервативни и потайни относно инвестициите на своите резерви. Въпреки оскъдните подробности за техните портфейли, първото проучване на “Глобалното публично инвестиране” на Omfif показва, че те са загубили приходи през последните години, в резултат от падането на лихвените проценти, които те намалиха в отговор на световната финансова криза.

Докладът идентифицира 29.1 млрд. долара под формата на пазарни инвестиции, включително злато, държани от 400 институции от публичния сектор в 162 страни.

Действията на централните банки, насочени към стимулирането на икономиките, включително употребата на количествени облекчения, преднамерено целяха да насочат инвеститорите към по- рисковите активи, и цените на акциите нараснаха рязко от 2009 до сега, пораждайки страхове за корекции на фондовия пазар, в случай че икономическия растеж разочарова с възстановяването си.

Китайската държавна администрация по валутни сделки (КДАВС) се превърна в “най- големия притежател на акции от публичния сектор”, заявиха длъжностни лица от Omfif. КДАВС, която управлява 3.9 млрд. долара, е част от КЦБ. “Изглежда КЦБ дори сама е купувала директно миноритарни участия във важни европейски компании” добавиха от Omfif.

В една от главите на доклада относно тренда на китайските чуждестранни инвестиции се твърди, че интересът на КДАВС към Европа е “отчасти стратегически”, тъй като “контрира монополната позиция на долара” и отразява глобалните финансови амбиции на Пекин.

В Европа Швейцарската и Датската централни банки са сред тези, които инвестират в акции. ШЦБ има квота за акции от 15%. От Omfif цитират Томъс Джордън, председателя на ШЦБ, който заяви, че сега инвестираме в акции с голяма, средна и малка пазарна капитализация от развитите пазари по света. Портфолиото от акции на ДЦБ пък възлиза на 500 млн. долара в края на миналата година.

Подготвена от отдел “Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27