След проведена снощи видео телеконференция между президента на САЩ Барак Обама, министър-председателя Обединеното кралство Дейвид Камерън, президент на Франция Франсов Оланд, канцлера на Германия Ангела Меркел и министър-председателят на Италия Матео Ренци беше постигано споразумение за необходимостта от налагането на координирани санкции срещу Москва.
Белият дом направи официално изявление след срещата, в което се посочва:
В понеделник президентът Обама проведе телеконферентен разговор с Камерън, Оланд, Меркел и Ренци. Петимата лидери обсъдиха следващите стъпки по отношение на кризата в Украйна, усилията за постигане на примирие в Газа, както и ситуацията в Ирак и Либия.
Относно Украйна, световните лидери подчертаха продължаващата необходимост от неограничен достъп до мястото на сваления малайзийски самолет в Източна Украйна, за да се даде възможност за възстановяване на тленните останки на жертвите и за продължаване на усилията на международни следователи за разследване на случая с Полет 17 на "Малейжа Еърлайнс".
Те се съгласиха относно важността на координирани мерки за налагане на санкции по отношение на Русия с оглед продължаващото прехвърляне на руско въоръжение, оборудване и бойци в източната част на Украйна, включително и след катастрофата, и за оказване на натиск върху Москва да сложи край на нейните усилия за дестабилизиране на страната и вместо това да избере дипломатически път за разрешаване на кризата.
По отношение на ситуацията в Газа, Обама отбеляза, че Израел има правото да предприеме действия, за да се защити. Лидерите се обединиха около необходимостта за незабавно, безусловно прекратяване на огъня, отбелязвайки споделена загриженост за опасността от по-нататъшна ескалация и загубата на невинни животи.
Относно Ирак бяха обсъдени предизвикателствата пред сигурността, като в същото време световните лидери приветстваха развитието на политическия процес и призоваха за бързото завършване на формирането на правителство, в което да участват всички по-важни етноси.
По отношение на Либия, те се съгласиха за необходимостта от незабавно прекратяване на огъня между милиции в Триполи, като подчертаха подкрепата си за ООН в търсене на решение на този конфликт. Те осъдиха използването на насилие и атакуване на цивилни граждани, както и нарушаването на функционирането на политическия процес в страната.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..