Европейските пазари на акции отварят на негативна територия, задълбочавайки техния едноседмичен спад, тъй като инвеститорите остават обезпокоени от ескалацията на руско-украинската криза и от все по-ясните сигнали за негативния ефект върху европейската икономика от новите санкции на ЕС спрямо Москва.
Днешните поредни слаби данни от Германия за индустриалното производство през юни, вчерашният драматичен спад на немските промишлени поръчки и официалното влизане на Италия в трета поредна "техническа рецесия" от 2008-а година насам (с оглед изненадващия спад на БВП с 0,2% през второто тримесечие след понижение с 0,1% в началото на годината) потвърждават опасенията на инвеститорите, че нарастващото напрежение между Запада и Русия ще се отрази негативно на и без това крехкото и нестабилно възстановяване на европейската икономика.
След като ЕС започна т.нар. "трета фаза" на санкции срещу Русия, Москва отговори със заплаха за налагане на забрана на внос на храни от САЩ и на всички плодове и зеленчуци, пристигащи от Европа. Трябва да се има предвид, че Русия e най-големия купувач на европейски плодове и зеленчуци.
Преди малко руският премиер Дмитрий Медведев заяви официално, че Русия ще наложи забрана на вноса на плодове, зеленчуци, месо, риба, мляко и млечни продукти от САЩ, Европейския съюз, Австралия, Канада и Норвегия. Той добави, че забраната влиза в сила от днес (7-и август) и ще продължи поне една година.
Общият европейски фондов индекс Stoxx Europe 600 отваря с поредно понижение от 0,32%, докато немският индекс DAX пада с 0,52% към 9082 пункта, след като в началото на вчерашната търговия удари петмесечно дъно около 9030 пункта. По този начин индексът DAX вече е на загуба от около 5,5% от началото на годината и e с цели 10% под неговия рекорден исторически връх от 20-и юни от 1050,98 пункта.Графика на немския фондов индекс DAX (на дневна база)
Френският индекс CAC40 се понижава с 0,38% (след вчерашен спад с 0,6%), а британският фондов индекс FTSE100 се понижава с 0,34% (след като вчера се понижи с 0,7%).
Негативно влияние върху настройката на европейските инвеститори оказват и слаби финансови резултати на водещи европейски компании. Акциите на германската застрахователна компания Munich Re бележат спад от 3,8% след по-слаби от прогнозите финансови резултати за второто тримесечие, докато акциите на компанията Rheinmetall се понижават с цели 4,7%, след като голямата компания за автомобилни компоненти и защитно оборудване понижи драматично прогнозите за оперативната си печалба през 2014-а година в резултат на оттеглените от немското правителство вече сключени контракти с Русия.
На другия полюс обаче са акциите на немската банка Commezrbank, като те бележат ръст от над 4%, след като втората най-голяма банка в Германия оповести повишение на печалбите през второто тримесечие на годината отчасти поради спад на нейните "лоши кредити".
Сега вниманието се насочва към днешните заседания на ЕЦБ (резултат от 14:45 ч.) и АЦБ (от 14:00 ч.), въпреки че мнозинството анализатори и инвеститори не очакват двете водещи европейски централни банки да направят промени в тяхната настояща парична и лихвена политика. По-голям интерес ще представлява пресконференцията на шефа на Европейската централна банка Марио Драги (от 15:30 ч.).
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..