Големият проблем на еврозоната не е слабия икономически растеж, а дълговете

Да предположим, че европейската икономика беше точно такава каквато е сега, но с изключението, че съотношението на държавния дълг към БВП е 9% вместо 92%. При тази алтернатива последните икономически данни щяха да бъдат потискащи, но не обезпокояващи.

Да, Италия има структурни проблеми, които се умножават от спада на БВП с 0.2% за тримесечието и 9% спрямо пика от 2008 година. Да, възстановяването в Германия по всичко изглежда, че спря със спада от 1.5% на индустриалното производство между първото и второто тримесечие. В същото време едва ли е някаква сила и БВП на еврозоната, който е с 3% по-нисък от пика си.

Инвеститорите са разгневени от слабия икономически растеж, но за европейските жители, по-голяма част от еврозоната е благоденстващо и сигурно място за живеене. Стагнацията на БВП далеч не е бедствие, по-специално имайки предвид много слабото увеличение на населението. Хората трябва да са повече разгневени от безработицата в размер на 11.5%. Когато БВП беше за последно на сегашните нива, през 2007, безработицата беше 7.5%.

При алтернативния вариант на нисък държавен дълг, правителствата в еврозоната щяха да са способни да заемат пари и да финансират програми по създаване на работни места. В едно такова щастливо място, Европейската централна банка и инвеститорите в облигации нямаше да се безпокоят, тъй като допълнителното заемане на средства нямаше да заплашва възможността за разплащания дори и програмите да не доведат до по-високи постъпления от данъци.

Властите и пазарите щяха също да бъдат спокойни и с инфлацията от 0.5%. Ценовата стабилност не е задължително лошо нещо ако има малко дългове за които да се безпокоиш.

Но дългове има и така сегашния микс от ниска инфлация, слаб икономически растеж и отрупани с дългове правителства си е финансово токсичен. Въпреки всичките приказки за ограничителни мерки в еврозоната, бремето на правителствените дългове стабилно се повишава, със 7% от БВП между 2010 и 2013 и с допълнителна по-малка добавка и тази година.

Дълговият натиск лесно може да насочи еврозоната към нова рецесия. Лихвите са ниски, а ЕЦБ прави всичко възможно с каквото може да помогне, но един иначе не толкова зле континент лесно може да бъде задушен от огромните държавни дългове.

Бул Тренд Трейдър


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27