Квази-държавните институции за ипотечно кредитиране Фани Мей и Фреди Мак, излязоха на печалба през второто тримесечие и ще изплатят 5.6 млрд. долара на данъкоплатците под формата на дивиденти. След като през 2008 г., по време на финансовата криза, правителството на САЩ взе решение да подкрепи двата ипотечни гиганта, като по този начин избегнаха фалита, сега те трябва да внасят печалбата си в държавната хазна, съгласно условията на спасителният план. Сметките показват, че след като изплатят и последните си задължения през септември, те ще са погасили 218.7 млрд. долара към данъкоплатците за сметка на 187.5 млрд. долара, получени като спасителна помощ от правителството при избухването на финансовата криза. По принцип, двете институции не кредитират директно, а вместо това изкупуват от кредиторите ипотечните заеми, срещу които издават ценни книжа (ипотечни облигации), който реално предлагат на инвеститорите. За периода април – юни Фани Мей отчете печалба от 3.7 млрд. долара. която ще използва за изплащане на дивиденти. Фреди Мак ще върне на хазната 1.9 млрд. долара.
Пазарът на недвижими имоти в САЩ започна да се възстановява бавно от края на 2013 г., след като беше регистрирано повишение на лихвените проценти по ипотечните кредити. Жилищният пазар отчете частично възстановяване през последната година, но е далеч от върховите си стойности от 2005 г. Според анализаторите задължението на двете компании Фани Мей и Фреди Мак да предоставят всичките си печалби към хазната ги оставя твърде декапитализирани и едно потенциално свиване на жилищния пазар може да създаде дори по-голям риск от нуждата за по-сериозни спасителни механизми в бъдеще.
В администрацията на президента Обама все още се обсъжда възможността за раздробяване на двете компании и прехвърлянето им в нови институции, но законодателните сили отказаха да предприемат стъпки в тази посока поне до изборите за нов конгрес през ноември. Републиканците и демократате са на противоположни позиции. Докато първите желаят намаляване на правителствената подкрепа, вторите настояват за държавна намеса и евтин достъп до ипотечно кредитиране.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..