През второто тримесечие на настоящата година икономиката на Япония регистрира най-сериозно свиване от март 2011-а година насам, когато страната претърпя едно от най-сериозните природни бедствия – силно земетресение и последвала ужасяваща вълна цунами. Основна причина за спада на японската икономика през трите месеца до юни беше вдигането на данък-продажби от 5% на 8%.
Брутният вътрешен продукт на Япония се понижи през периода април-юни с 1,7% на тримесечна база (при прогноза за понижение с 1,8%) след повишение с 1,5% в началото на годината (низходяща ревизия от повишение с 1,6%). На годишна база БВП се понижи с 6,8% (при прогноза за спад със 7,0%) след ръст от 6,1% през първото тримесечие (низходяща ревизия от предишна оценка за повишение с 6,7%).
Вдигането на потребителския данък-продажби на 1-ви април от 5% на 8% доведе до рязко понижение на потребителските разходи през второто тримесечие с 5,2% при прогноза за спад с 3,7% и след повишение на потреблението с 2,1% в началото на годината (низходяща ревизия от повишение с 2,2%).
Спад с 2,5% на тримесечна база отбелязаха и бизнес разходите (при прогноза за понижение с 3,0%) след техен ръст със 7,7% през периода януари-март (възходяща ревизия от повишение със 7,6%), докато дълготрайните бизнес инвестиции се понижиха през второто тримесечие с 2,5% (при прогноза за спад с 3,1%).
Въпреки днешните очаквано слаби данни, свиването на японската икономика през второто тримесечие изглежда само временно явление, като властите в страната и Японската централна банка (ЯЦБ) остават убедени, че икономиката ще остане по пътя на постепенно възстановяване. Това означва, че е малко вероятно днешните слаби данни за БВП през второто тримесечие да доведат до допълнителни стимулиращи политики от страна на ЯЦБ. Но ако данните за поведението на японската икономика през третото тримесечие на годината се окажат по-слаби от прогнозите, това може да окаже натиск върху Централната банка за допълнителни парични стимули и то най-вече с оглед на планираното от японския премиер Шиндзо Абе второ вдигане на данък продажби от 8% на 10% през октомври 2015-а година.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..