Оповестената днес серия важни юлски икономически показатели от Китай са сигнал за по-нататъшна слабост на втората по сила световна икономика и предполагат, че властите в Пекин ще се наложи да обмислят допълнителни министимулиращи мерки.
Индустриалното производство през юли се повиши в рамките на прогнозите с 9,0% на годишна база, но след повишение с 9,2% през предходния месец.
Продажбите на дребно през юли обаче се повишиха с 12,2% на годишна база - под прогнозите са ръст от 12,4% и след повишение с 12,4% през юни.
Дълготрайните бизнес инвестиции в Китай за първите седем месец на годината се повишиха със 17% на годишна база при прогноза за ръст от 17,4% и след повишение със 17,3% през периода януари-юни. Инвестициите в сектора на недвижими имоти се повишиха през седемте месеца до юли с 13,7% спрямо същия период на 2013-а година и след ръст с 14,1% за първите шест месеца на годината. Продължаващата слабост при недвижимите имоти е негативен фактор за цялата китайска икономика, тъй като този сектор оказва влияние върху други над 40 области на икономиката на Китай - от производството на цимент до производството на мебели и оборудване.
По-рано днес бяха оповестени и доста слаби данни за новото кредитиране във втората по сила световна икономика, като през юни бяха отпуснати нови заеми за едва 385,2 млрд. китайски юана при прогноза за кредити в размер на 780 млрд. и след заеми за 1,08 трлн. юана през предходния месец.
Днешната серия относително слаби показатели за юли не предвещават много добър старт на третото тримесечие, след като БВП на Китай се повиши през периода април-юни със 7,5% на годишна база след повишение с едва 7,4% през първото тримесечие (най-слабо темпо на икономически растеж от 18 месеца насам). Според анализатори и икономисти властите в Пекин ще трябва да обмислят нови допълнителни министимулиращи мерки, за да бъде постигната целта за икономически растеж от 7,5% през настоящата година.
Серията слаби икономически данни от Китай и Япония парираха част от доброто възходящо движение на азиатските пазари на акции в сила през последните дни на търговия. Японският индекс Nikkei все пак затвори на позитивна територия с повишение от 0,35%, докато китайският индекс Shnaghai Composite се понижи с 0,1%.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..