В началото на деня европейските пазари на акции бележат повишение за четвърта от последните пет сесии на търговия и са на път да приключат на седмични печалби за пръв път от около месец насам.
В подкрепа на инвеститорския рискапетит са отслабените опасения около украинската криза след вчерашните "смекчени" коментари на руския президент Владимир Путин. От друга страна разочароващите данни от еврозоната и по-специално от Германия подновиха спекулациите, че ЕЦБ ще трябва да премиере допълнителни стимули (в т.ч. и програма за "количествени улеснения"?) в подкрепа на слабия икономически растеж в региона и за борба с дезинфлацията. В същото време има рязко отслабване на очакванията за първо повишение на британските лихви до края на годината (след оповестения по-рано през седмицата "Тримесечен инфлационен доклад" на Английската централна банка). Вчерашните по-слаби данни от САЩ за скок на молбите за помощи при безработица до 6-седмичен връх пък сякаш подсказват, че и Фед ще запази позицията си за възможно първо вдигане на американската лихва към средата на 2015-а година.
Именно очакванията, че водещите централни банки ще запазят за по-дълго време техните стимулиращи политики доведе до подновяване на рискапетита на инвеститорите на глобалните фондови пазари, в т.ч. и на борсите в Европа.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се повишава с 0,42% към 332,43 пункта, немският индекс DAX - с 0,41% към 9263 пункта, докато френският индекс CAC се повишава с 0,34%. Британският фондов индекс FTSE100 също бележи добър ръст от 0,54% преди втората оценка на БВП на Великобритания за второто тримесечие на годината (от 11:30 ч.), въпреки че средните прогнози са за потвърждаване на предварителните данни за икономически растеж от 0,8% на тримесечна и от 3,1% на годишна база.
Солиден ръст от близо 3% регистрират акциите на най-голямата в света минно-добивна компания BNP Billion, след като тя обяви, че ще направи промени в своето продуктово портфолио.
Това оказва допълнителна подкрепа както за британския фондов индекс FTSE100, така и за общата позитивна настройка на инвеститорите на останалите европейски капиталови пазари.
Инвеститорите продължават да следят развитието на руско-украинската криза с оглед "драмата" около руския конвой с хуманитарна помощ за Източна Украйна, който вече се намира на границата между двете държави. Известно напрежение може да окаже новината на в-к "Гардиан", според която няколко руски бронетранспортьорите (охраняващи конвоя) са пресекли границата с Украйна. Вестникът посочва, че това е малко вероятно да представлява мащабна официалната руска инвазия, но е ясно доказателство, че руските войски се активизират по руско-украинската граница. Властите в Киев обявиха, че ако "хуманитарният" конвой навлезе в Украйна без тяхното съгласие, украинското правителство ще гледа на този акт като на незаконно руско нахлуване и това може допълнително да засили напрежението.
Излезе информация обаче, че украински граничари са пресекли границата с Русия и са започнали да инспектират руските камиони с хуманитарна помощ. Това сякаш е знак за намаляване на руско-украинското напрежение (поне в този конкретен случай).
До края на деня интерес за финансовите пазари ще представляват и серия важни икономически данни от САЩ: за производствените цени през юли и индекса на промишлената активност в региона на Ню Йорк през август (от 15:30 ч.), данните за индустриалното производство през юли (от 16:15 ч.) и резултатите от предварителното проучване на Университета в Мичиган за американското потребителско доверие през август (от 17:00 ч.).
С оглед днешния важен празник Успение богородично, търговията в голяма част от Стара Европа ще бъде относително тънка и неликвидна, в т.ч. във Франция, Италия и в някои от германските области (Бавария и Саарланд).
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..