Европейските пазари на акции бележат ново понижение в началото на днешната търговия като реакция на изненадващото забавяне на индустриалното производство на Китай през август до близо 6-годишно дъно (спад на производството с 9% на месечна база и растеж от едва 6,9% на годишна база - най-слабо повишение от декември 2008-а година насам).
Оповестената през уикенда разочароваща серия китайски икономически данни (в т.ч. по-слаб от очакваното растеж на продажбите на дребно и на дълготрайните бизнес инвестиции през август) поднови опасенията на глобалните капиталови пазари за риск от т.нар. "твърдо приземяване" на икономиката на Китай, ако властите в Пекин не предприемат нови спешни стимулиращи мерки.
Европейските инвеститори остават и в напрегнато очакване на предстоящия в четвъртък (18-и септември) референдум за независимост на Шотландия, на важното заседание на Федералния резерв (на 17-и септември) и на първия репо аукцион за наливане на парична ликвидност в европейските търговски банки от страна на ЕЦБ (на 18-и септември) според новата програма за дългосрочно финансиране (програмата TLTRO) на Централната банка, одобрена на заседанието в началото на юни.
Негативно влияние върху европейските пазари на акции продължават да оказват и оповестените в петък нови санкции на ЕС срещу Русия и очакваните поредни "контрамерки" от страна на Москва.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,1%, немският фондов индекс DAX - с 0,02%, френският индекс CAC40 се понижава с 0,3%, докато британският индекс FTSE100 се понижава с 0,11%.
Най-солидно понижение бележат акциите на европейските енергийни компании, следвайки днешния спад на цените на стоковите борси като реакция на слабите китайския икономически данни. Фючърсите на петрола тип "брент" с доставка през октомври се понижиха с над 1%, падайки под нивото от 97 долара към ново 26-месечно дъно около 96,21 долара за барел. Фючърсите на американския лек суров петрол се понижават също с около процент към 91,35 долара за барел, наближавайки отново 16-месечното дъно от миналата седмица около 90,43 долара за барел. Спад до тримесечно дъно бележат и фючърсите на медта.
Индексът STOXX Europe 600 Oil and Gas бележи спад от над 1%, като това представлява най-големия секторен спад на европейските борси.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..