МВФ предупреди, че продължаващите неуспехи на данъчната администрация да укрепи своите позиции могат да се отразят върху склонността на правителството да съкрати държавните си разходи. Според някои икономисти намаляването на държавните разходи рефлектира върху по-слабото представяне на икономиката, чиято теория се потвърждава впоследствие от данните за икономическия растеж.
Откакто МВФ отпусна заем от 2,6 млрд. долара през 2009 г., от международната организация постоянно напомнят на правителството да предприеме стъпки към повишаване на приходите чрез разширяване на данъчната основа и намаляване на данъчните облекчения.
Въпреки това, данъчните приходи като процент от БВП намаляват. Те отчитат понижение до 11,6% през 2013 г. спрямо 13,3% през 2008 г.
Според експертите от Международния валутен фонд постигането на заложения бюджетен дефицит от 5,2% от БВП не изглежда реалистичен сценарий с оглед на данните от годишния доклад на Шри Ланка.
Ако данъчните приходи не бъдат повишени, правителството ще трябва да намали капиталовите си разходи, което вероятно ще даде негативен резултат върху икономическото развитие.
Това, обаче, не е нещо ново за обитателите на острова, когато трябваше да съкратят държавните инвестиционни разходи, за да отговорят на заложените ограничения за бюджетен дефицит и държавен дълг като процент от БВП.
„Фискалната консолидация и съкращаването на дълговите експозиции трябва да продължи, но усилията следва да бъдат насочени към повишаване на данъчните приходи и ефективността при събирането на данъчните задължения от приходната адмнистрация.”, коментираха от МВФ.
Международната огранизацията очаква икономическият растеж на Шри Ланка да остане на скромните нива от 7% през 2014-а г. и 6,5% през всяка следваща година в периода от 2015-2019 г., което се различава от прогнозите на държавните управници в Шри Ланка.
Правителството на острова прогнозира, че икономическият растеж ще достигне 8% през 2014-а г., а до 2017-а год. постепенно ще нараства до 8,4%.
Доколкото се отнася до ръста на данъчните приходи, експертите на МВФ очакват понижение или задържане на нивото под 13% до 2019 г.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..