Икономическият растеж на Китай по всяка вероятност ще достигне над 7% на годишна база през следващите пет години, след като ребалансирането на икономиката повиши потребителското търсене, коментира новият главен икономист на Азиатската банка за развитие.
Финансовата институция прогнозира икономическия растеж до 7,5% през 2014-а г. и 7,4% през 2015-а г.
Заложената цел на китайската икономика е реализирането на икономически растеж около 7,5% през тази година, но данните, публикувани до този момент, карат много анализатори да променят своите първоначални прогнози и да предвидят по-ниска стойност от таргетираната възможност.
По изчисления на Шан Джин Уей, експерт от Азиатската банка за развитие, растежът на китайската икономика може да спадне под 7% в средносрочен план (пет години и повече). Освен това икономиката на Китай преминава към нов модел на растеж и развитие, като се има предвид, че не разчита на износната си търговия в сравнение с предходните години.
Въпреки това трудовият пазар на Китай не трябва да бъде изпускан от контрол, сподели Уей. Той отбеляза също така, че китайските компании имат голям принос към пенсионната и здравна система и следва да бъдат взети необходимите мерки за провеждането на реформи.
По паричните въпроси Уей сподели своето мнение, че стимулиращата парична политика на Китай има позитивно въздействие върху регионалните икономики, което подпомага възстановяването на третата по големина световна икономика, като отчасти намалява влиянието на САЩ.
Забелязваме, че страните са по-добре подготвени този път отколкото предходния. Не казвам, че не съществува риск, винаги има риск, още повече, ако лихвените проценти на САЩ се покачат по бързо от очакваното с по-голям процент, коментира експертът.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..