Централната банка на Индия отправи поглед към дълговите пазари

С опасение, че напрежението на дълговите пазари може да повиши риска пред стабилността на финансовата система, Централната банка на Индия започна мониторинг на търговията и сключваните сделки. 

Настоящият възходящ тренд породи притеснение от страна на Централната банка с оглед на компаниите, които формират значителни позиции на дълговите и валутните пазари. 

Вероятните печалби от търговията на финансови инструменти може да бъде източник на допълнителен доход, който компаниите ще добавят към традиционната си дейност. Възможна е и по-голяма волатилност при цените на търгуваните компании. Освен това не всяка от тях може да бъде търгувана на тези пазари, предвид съществуващата регулация в законодателството на страната.

Има специален отдел, който се занимава с мониторинг на сключваните сделки между банките и корпорациите. По-лесно е да се използва информацията от страна на банките, тъй като попадат под обхвата и контрола на Централната банка.

Въпреки това не стана ясно за какви специфични рискове следят експертите. Всички източници както от Централната банка, така и от търговските банки не могат да бъдат идентифицирани заради факта, че информацията не е публична. 

По закон компаниите имат право да инвестират на индийските финансови пазари, но в компетенциите на банковия регулатор е надзорът и задължението да провери за нарушения, в случай че са налице предпоставки за такива. Например, в конкретния случай това според централните банкери е наличието на повече активни пазарни участници.

Основният лихвен процент има важно макроикономическо значение, а нерегулираната търговия може да има противоположни последици за макроикономическата и финансова стабилност, коментира гуверньорът на Централната банка, аргументирайки по този начин последните действия на финансовата институция.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10