Промишленото производство в Китай вероятно ще отбележи нива на скромно възстановяване през септември, а потребителската инфлация ще отчете понижение, показват данни на информационната агенция Ройтерс с оглед на несигурността относно това дали правителството ще пристъпи към последващо увеличаване на данъка върху продажбите през 2015-а година.
Според други източници данните, които се очаква да бъдат публикувани през идната седмица, вероятно ще покажат, че разходите на частния сектор не се увеличават значително, докато процентът на безработицата за предходния месец отразява адекватно състоянието на пазара на труда.
Промишленото производство вероятно ще нарасне с 2,2% през септември спрямо месец август, което е изчислено на база прогнозите на 26 икономисти.
Икономиката се развива със слаби темпове, а износът губи инерция. Производствената активност вероятно ще се задържи волатилна, коментира пред Ройтерс икономист от Shinkin Central Bank.
Министерство на търговията ще публикува данни за промишленото производство на 29-и октомври. То ще предостави прогноза за промишленото производство за октомври и ноември едновременно.
Широкоизползваният индекс за потребителските цени, в чието изчисление се включва стойността на петролните продукти, но не и на пресните плодове, зеленчуци, морска храна, се очаква да нарасне с 3% спрямо повишението от 3,1% от месец август.
Оставяйки на страни влиянието, което оказа едно повишение на данъка върху продажбите през април, ценовата инфлация се очаква да достигне 1,0% спрямо предходния ръст от 1,1% през август и 1,3% през юли.
Министър-председателят Шиндзо Абе трябва да реши дали тази година (през октомври 2015-а) да пристъпи към въпросното увеличаване на ставката на данъка до 10%. Предходното повишение през април доведе третата най-голяма световна икономика до свиване на брутния вътрешен продукт със 7,1% на годишна база през второто тримесечие.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..