Стрес тестовете на европейските банки не впечатляват

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Инвеститорите не бяха впечатлени от стрес тестовете на европейските банки. Акциите в сектора спаднаха средно с 1,9% в деня след публикацията като на прицел бяха и банките, които покриха тестовете и тези, които не успяха. Това е защото чисти сметки при тестовете не означават непременно, че заемодателят има достатъчно капитал в средносрочен план.

Да вземем например "Райфайзен". Австрийската група беше приета за победител и една от малкото банки, чиито акции скочиха на 27-и ноември. Тестът показа 7,8% коефициент от базовия ред първи акции към активите след три години на стрес на счетоводните й баланси. На пръв поглед всичко изглежда здравословно.

Трябва да се има предвид обаче, че тук се използва по-малко стриктната временна версия на Базел 3 споразумението за капиталовите регулации, което постепенно изтрива слабия капитал като например отложените данъчни плащания по активи. Коефициентът на "Райфайзен" пада до малките 3,9%, ако се приложи по-стриктната пълна версия на Базел 3 при съвсем същия стрес тест.

При такова измерване, 34 от 123 тествани банки щяха да се провалят, вместо сегашните 25. Фокусът върху временните измервания, макар и позволени от европейските регулатори, е доста безразличен. Поне стрес тестовете и придружаващите ги прегледи на качеството на активите, които хармонизират калкулациите на лошите дългове, позволяват на пазара да види кой е по-малко силен при стриктната версия на Базел 3. Списъкът включва четири германски и девет италиански банки.

Още по-лошо е, че изследването има любопитна сляпа точка. Най-лошият сценарий приема рязко свиване на икономическото производство, но не приема, че еврозоната може да навлезе в дефлация. Това обаче сега си е напълно реална възможност. Ако цените започнат да падат във валутния блок, потребителите трудно ще намират причини да изплащат дълговете си и така загубите на банките спираловидно ще се увеличат.

След всичко казано инвеститорите не трябва да оставят банките да се успокояват след преминатите тестове. Вместо това акционерите трябва да използват по-голямо разкриване, с което да принуждават мениджмънта да увеличава капитала. Това важи и за банките, които преживяха приятни движения на акциите си и за тези, които наблюдаваха загуби.

Бул Тренд Трейдър 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10