Изненадващо повишение на основния лихвен процент в Бразилия след парламентарните избори

флаг Бразилия
Централната банка на Бразилия повиши лихвените проценти,  изненадвайки инвеститорите с предприемането на този ход, което е сигнал, че президентът Дилма Русеф се готви да създаде по-благоприятни условия за нормалното функциониране на една пазарна икономика, след като бе преизбрана на провелите се в неделя парламентарни избори.
Членовете на борда на централната финансова институция гласуваха за увеличаване на основния лихвен процент с 25 базисни пункта до 11.25%. Според допитване на информационната агенция „Ройтерс” до 43-ма икономисти стана ясно, че тяхната напълно единодушна позиция за покачване на основния лихвен процент достигаше ниво от 11%.
Предвид горещо оспорваната президентска надпревара, централната банка предприе бързи действия, за да стабилизира инфлационните очаквания в момент, когато финансовите пазари търсиха отговор на въпроса дали Дилма Русев е готова да преразгледа политическата си платформа, за да върне инвеститорското доверие в страната.
Централната банка обяви, че инфлационните рискове са нараснали след последната среща на борда в началото на месец септември в резултат на бързото нарастване на цените.
„С оглед на това, Комисията по парична политика взе решение, че е по-разумна промяна на монетарната политика с цел гарантирането, при възможно най-ниска цена, на по-благоприятна инфлационна перспектива през 2015 г. и 2016 г.”, се посочва в публикация на банката.
Пет от общо осем члена на Комисията по парична политика към централната банка подкрепиха повишаването на основната лихва, а останалите гласуваха в полза на запазване на предходните нива.  
„Със сигурност това е голяма стъпка към възстановяване на доверието в режима на ценовата инфлация”, коментира Алберто Рамос, старши икономист на Goldman Sachs в Ню Йорк. „Този смел ход ще се отрази благоприятно на пазара. „Дали това означава, че ще бъдат предприети и други пропазарни решения, само времето може да покаже.”
Равнището на инфлацията, което се движи близо до официалния таван от 6.5%, увеличава натиска върху централната банка да повиши разходите по кредитирането. Централната банка цели да поддържа нивото на инфлация около референтната стойност, в границите между 2.5% и 6.5%.
Дилма Русев обеща да преосмисли водените икономически политики, което да оправдае подкрепата, която получи на президентските избори от средната класа в Бразилия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10