Европейските борси отварят със силен ръст, тъй като инвеститорите изпаднаха в еуфория от изненадващото днешно решение на Японската централна банка да увеличи размера на своите програми за парични стимули.
"Мирисът" на още по-голям размер прясно напечатани японски йени доведе до солидно повишение на риск-апетита на глобалните капиталови пазари и е в основата на днешното силно възходящо рали на пазарите на акции на Стария континент. Влияние върху позитивната настройка на инвеститорите оказват и оповестените вчера добри данни за повишение на БВП на САЩ с 3,5% през третото тримесечие (при прогноза за 3,0%) след експанзия на американската икономическа с цели 4,6% през периода април-юни.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се повишава с 1,34%, докато немският фондов индекс DAX бележи ръст от 1,6% въпреки днешните слаби данни за продажбите на дребно в Германия през септември. Трябва да се има предвид, че основният фондов индекс на борсата във Франкфурт все още е с 8% под неговия исторически връх от юни 2014-а година, докато американският индекс S&P500 е с едва 1,2% под неговия рекорден връх, достигнат през септември.
Френският индекс CAC40 се повишава с 1,89%, игнорирайки по-солидния от очакваното спад на френските потребителски разходи през септември, британският индекс FTSE100 се повишава с 1,1%, докато фондовите индекси на Италия (MIB) и на Испания (Ibex-35) бележат скок съответно с 1,58% и с 1,43%.
Постепенно вниманието на инвеститорите се насочва към важните предварителни данни на Евростат за инфлацията в еврозоната през октомври (от 12:00 ч.), като средните прогнози са за слабо повишение на инфлацията с 0,4% от многогодишното й дъно от едва 0,3% през предходния месец. По същото време (от 12:00 ч.) ще станат ясни и данните за безработицата в еврозоната и в целия Европейския съюз през септември.
С интерес ще се очаква и следобедната серия важни икономически данни от САЩ - за личните доходи и разходи през септември (от 14:30 ч.), за промишлената активност в региона на Чикаго през октомври (от 15:45 ч.) и окончателните резултати от проучването на Университета на Мичиган за потребителското доверие през октомври.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..