Според водещия регулаторен орган на страната Китай ще подобри конкурентоспособността си в глобалната икономика, като облекчи регулаторните ограничения при частните инвестиции в производствения сектор и сектора на услугите.
Комисията за национално развитие и реформи на Китай (NDRC) намали броя на секторите (до 35 спрямо предходните 79), които са обект на регулации и спазване на определени ограничителни параметри. Това позволява на чуждестранните инвеститори да се насочат и към други сектори, например този на недвижимите имоти, стоманата, петрола и суровините и др.
През 2011-а г. първоначално бяха облекчени рестрикциите при някои финансови услуги, включително финансови и застрахователни компании, макар все още те да са обект на регулация от страна на китайските надзорни органи.
Въпреки направените облекчения 36 сектора, ключови за страната, в това число правните консултационни услуги, тютюновите изделия и др., останаха незасегнати от промените.
Експертите на Комисията за национално развитие и реформи смятат, че подобни мерки ще подобрят отношението на чуждестранните инвеститори към страната спрямо прозрачността и развитието на бизнеса в нея.
С тези промени Пекин ще направи опит да подобри влошеното финансово състояние на държавните компании, въвеждайки благоприятни пазарни политики за насърчаване на забавящия се икономически растеж.
Оптимистично е и намерението на правителството да се отдръпне и намали своя контрол върху икономиката на страната и предостави повече свобода на икономическите агенти. Навлизането на частни инвестиции в сектори, които имат нужда от иновации и подобряване на техническата обезпеченост, както и възможността за повече конкуренция, създават условия, които реално могат да допринесат за подобряване и усъвършенстване на индустриалната структура, коментира изследовател от КНРР на Китай.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..