Цените на жилищните имоти в Австралия отчитат повишение през третото тримесечие спрямо предходното, повлияни от засиления инвеститорски интерес през последните години. Тези новини пораждат известни притеснения сред лидерите на Централната банка и банковия регулатор, планиращ да въведе нови ограничителни условия при ипотечното кредитиране.
Според данни на Националното статистическо бюро на Австралия средната цена на жилищните имоти в големите градове се повишава с 1,5% през третото тримесечие спрямо предходните три месеца. Цените нарастват с 9,1% за последната година, считано от третото тримесечие на 2013-а година.
В Сидни – столица на щата Нов Южен Уелс, например, цените се покачват с 2,7% за съответното тримесечие. От друга страна, Пърт, най-големият град и столица на щата Западна Австралия, отчитат спад от 0,1%. Във всички останали столици се наблюдава тенденцията на покачване на цените.
На годишна база общите подобрения са по-слаби, отколкото в последните тримесечия. Цените на жилищните имоти нарастат с 10,1% от второто тримесечие спрямо същия период на предходната година и с 10,8% от първото тримесечие.
Австралийският регулатор и Централната банка на Австралия изразиха своите притеснения относно "небалансирания" метод на жилищно кредитиране. Рекорден дял от кредити са отпуснати за инвестиции в жилищна собственост, което обяснява до известна степен поскъпването на жилищните имоти в ключови центрове, сред които Сидни и Мелбърн.
Рекордно ниските лихвени проценти са предпоставка за наблюдаваното покачване на цените, но Централната банка не дава индикации за скорошно затягане на монетарната си политика в контекста на слабото икономическо развитие и така бленуван стопански растеж.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..