Икономическото забавяне в Китай се задълбочи през месец октомври, след като излязоха данните за растежа на индустриалното производство и инвестициите с фиксирана доходност, които допълнително подсилиха натиска над политическите лидери за предприемането на възможни стимулиращи политики.
По данни на Националното статистическо бюро на Китай промишленото производство регистрира повишение от 7,7% през 2014-а г. спрямо предходната година. Незадоволителният резултат представя най-слабото развитие на сектора от 2009-а г. насам. За сравнение медианните данни от направеното изследване, проведено от информационната агенция „Блумбърг”, сигнализираха за ръст на производството от 8%. Секторът на продажбите на дребно регистрира повишение от 11,5%, а инвестициите с фиксирана доходност в периода януари – октомври нарастват с 15,9%, с което бележат най-ниския си темп на растеж от 2001-ва г. насам.
Слабото представяне на икономиката може да бъде погледнато не като проблем, а като шанс и възможност за провеждане на важни структурни реформи. Докато заложените цели за БВП на страната се използват като показател за икономическото развитие, през настоящата година тенденцията може да се промени с оглед на положително въздържане на политическите лидери от изкушението да прибягват още на първо четене към мерки за подпомагане на икономиката.
Инвестициите в жилищна собственост в периода януари – октомври нарастват с 12,4% спрямо същия период на 2013-а г., обявиха от Националното статистическо бюро. Доколкото става въпрос за продажбите на жилищни имоти, за същия период реализираните сделки отчитат спад от 9,9% до настоящите 7,9%.
Индустриалното производство ще се задържи слабо и вероятно ще остане в границите между 7-8% до края на годината, коментира Тао Донг, главен регионален икономист на Credit Suisse Group AG в Хонконг.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..