Централната банка на Мексико запази без промяна основните си лихвени проценти. Това стана ясно след последната среща на централните банкери за 2014-а година относно провежданата парична политика. Рисковете пред достигане на заложения инфлационен таргет, както и пред реализирането на необходимия икономически растеж се повишават, считано от регулярната им среща през октомври.
Финансовата институция запази лихвата по овърнайт депозитите на банките в Мексиканската централна банка на рекордно ниско ниво от 3%.
Решението на Централната банка не бе изненадващо с оглед на забавящия се темп на инфлацията, която все още се задържа извън комфортната зона от 2% - 4%.
През последните седмици песото достига най-ниското си дъно спрямо долара за последни 2 години и половина, което до голяма степен се дължи на очакваното затягане на паричната политика в САЩ.
Понижаването на международните цени на петрола внесоха допълнително напрежение, тъй като Мексико изнася дневно около 1,1 млн. барела суров петрол.
Централната банка обяви, че очаква годишният темп на инфлация, измерван на база индекса на потребителските цени, да се понижи до 4% към края на годината и да достигне заложения таргет от 3% до средата на 2015-а година, след като отшумят ефектите на промените в данъчната политика през 2014-а година. Равнището на инфлация се понижи до 4,16% през средата на ноември от 4,3% в края на октомври.
Рисковете пред икономическия растеж нарастват успоредно с тези пред темпа на инфлация, коментираха експерти от Мексиканската централна банка. Според тях, докато износът расте, а инвестиционната активност се възстановява, потреблението на домакинствата ще се запази скромно, а с това няма как да се почувстват изцяло ефектите на по-високите правителствени разходи.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..