На днешното си заседание Японската централна банка (ЯЦБ) запази без промяна настоящата агресивна стимулираща парична политика, въпреки че понижи своите инфлационни прогнози и повиши прогнозите си за икономическия растеж. ЯЦБ заяви, че запазва размера на осъществяваните операции на паричния пазар, така че паричната база да се повиши с годишно темпо от 80 трлн. йени, след като на своето заседание в края октомври 2014-а година обяви повишение на паричните стимули от предишно ниво между 60 и 70 трлн. йени.
Решението за запазване на размера на стимулиращите мерки беше взето с 8 срещу 1 гласа, като единствено членът на банката Куичи гласува за пореден път против, посочвайки, че предходната стимулираща политика преди октомври 2014-а година е била по-подходяща.
В същото време ЯЦБ взе решение да удължи с една година крайния срок на своята кредитна програма, имаща за цел да окуражи търговските банки да повишат отпусканите от тях кредити. Банката увеличи и размера на тази програма до 10 трлн. йени от 7 трлн. йени.
Централната банка на Япония понижи своите прогнози за основната инфлация в страната на фона на рязкото понижение на международните цени на петрола, но повиши прогнозите си за растежа на японската икономика.
Сега ЯЦБ вече очаква повишение на инфлацията в страната с 0,9% през финансовата 2014-а/2015-а година (при прогноза през октомври за повишение на инфлацията с 1,2%), с 1,0% през следващата финансова година (от предишна прогноза за 1,7%), но с 2,2% през финансовата 2016-а/2017-а година (от октомврийска прогноза за повишение с 2,1%). Възходяща ревизия на прогнозите за финансовата 2016-а/2017-а година показват, че банката не изглежда притеснена по отношение на основната си цел за достигане на средносрочна инфлация от около 2 процентни пункта.
Централната банка вече очаква понижение на БВП на Япония през настоящата финансова година (приключваща на 31-ви март) с 0,5% при октомврийска прогноза за растеж с 0,5%, но прогнозира икономически растеж с 2,1% през финансовата 2015-а/2016-а година (над предишна прогноза за 1,5%) и повишение на БВП с 1,6% през финансовата 2016-а/2017-а (при прогноза през октомври за растеж с 1,2%).
Участниците на финансовите пазари сякаш бяха леко разочаровани от днешното решение на банката, тъй като имаше спекулации, че ЯЦБ може да оповести допълнителни стимулиращи парични политики преди очакваното утре стартиране на програма за "количествени улеснения" от страна на ЕЦБ и на фона на изненадващите действия през миналата седмица от страна на Швейцарската централна банка. С това се обяснява и последвалото поскъпване на японската йена с около 1% спрямо еврото и долара. Щатската валута падна от едноседмичните върхове от вчера и по-рано днес около 118,86/83 йени към двудневно дъно около 117,28 йени, докато еврото се понижи към 135,82 йени, след като вчера отскочи до тридневен връх около 137,63 нивото.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..