Ефектът на обменните курсове върху платежните баланси

Нийл Ървин пише за опасенията, че поскъпващият долар ще навреди на развиващите се икономики, където корпорациите за заемали в долари. Както той казва, това може да предизвика повторение на азиатската криза от края на 90-те и тази в Аржентина от 2002-ра.

Той обаче изглежда малко се отклонява в един момент. Най-голямата разлика този път е, че не правителствата, а частните компании са трупали дългове в чуждестранна валута.

Всъщност този път не е по-различно: азиатската и аржентинската кризи също бяха заради дълга на частния сектор, като азиатският публичен дълг, по-специално, бе доста нисък, преди да настъпи кризата. А множество икономисти независимо разработиха модели на левъридж, валутно несъответствие и ефекти на баланса, за да разберат логиката зад азиатската криза.

Това е важно поради няколко причини. От една страна, ако сте обърнали внимание на Азия през 1997-1998, вие сте ваксинирани против изкушението да фискализирате кризисните разкази – желанието да гледате всичко, което се е объркало, през призмата на бюджетните дефицити.

От друга страна, понякога хората твърдят, че преди да удари кризата от 2008-а, икономистите не са обръщали никакво внимание на частния дълг като източник на икономически проблеми. Но всички, работили в Азия през 1998-а, са пределно наясно с проблемите, които дългът и левъриджът могат да създадат. Ако те не разбираха колко уязвима е станала Америка в резултат на нарасналата задлъжнялост на американските домакинства, това е грешка в наблюдателността, а не дълбок концептуален проблем.

По този повод видният икономист Пол Кругмън казва: Както се опитвах да кажа на няколко пъти, кризата от 2008-а ме изненада, но не ме шокира, тъй като почти веднага разбрах, че това, което се случва, пасва доста добре на съществуващите рамки. Ние знаехме за бягствата от банките (ситуация, при която много клиенти на банкова или друга финансова институция изтеглят депозитите си едновременно). А щом веднъж си осъзнал, че нещо подобно по същество на бягството от банка може да се случи с репо сделките и другите форми на сенчесто банкиране, ти отнема около 30 секунди да разбереш проблемите, настъпили след фалита на Lehman Brothers. Ние знаехме за ефекта на платежните баланси – както от Ървинг Фишър, така и от Азия, и изобщо не беше трудно да прехвърлим цялото това разбиране към последиците от жилищния балон.

Искам да кажа, че все пак написах книгата "Завръщането на икономиката на депресията" през 1999-а. Не е твърде трудно да се приеме фактът, че тя се превръщаше в реалност.

Бул Тренд Трейдър




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технически анализ GBP/USD за 30.09.2016

GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...

публикувано на 30.09.16 в 08:30

Доларът се стабилизира след добри икономически данни

-   Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите -   Акциите от финансовия сектор под напрежение -   Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад -   Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..

публикувано на 30.09.16 в 08:12

Доларът пада, но този път и йената го последва

-   Петролът се изстреля нагоре -   Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари -   Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..

публикувано на 29.09.16 в 08:24

Рали на долара след дебата Клинтън - Тръмп

- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..

публикувано на 28.09.16 в 08:06

Мексиканското песо определи Хилари Клинтън за победил в първия президентски дебат в САЩ

Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..

публикувано на 27.09.16 в 11:25