Споразумението с Иран може да доведе петрола до дългосрочен низходящ пазар

В крайна сметка, напълно възстановен Иран може да доведе до стабилна и относително висока цена на петрола. Изчакването обаче след основното споразумение на 2-ри април за ядрената програма в Иран вероятно ще е голямо. Между сега и тогава основният натиск върху посоката вероятно ще е надолу.

Хипотезата за стабилност е елементарна. В един момент Саудитска Арабия, Иран и някои други производители ще стигнат до търговски мир и ще защитят една нова равновесна цена. Тя вероятно ще е под прекалено щедрата 110 долара за барел, която преобладаваше между 2011-а и средата на 2014-а. Тя обаче ще е доста над необходимия минимум, за да се поддържа света добре снабден, което е около 30 долара за барел.

Между настоящето и бъдещето обаче много трябва да се случи. Споразумението трябва да бъде отработено и да влезе в сила. Производството от Иран трябва да нарасне и неефективното местно потребление, което се оценява в момента на половината от общото производство, трябва да намалее.

По-предизвикателно обаче е, че психиката на картела трябва да бъде отново утвърдена. Това може да дойде след нови изблици на поддържане на личния интерес. Най-вероятно обаче е да има един по-дълъг период на конкуренция за пазарен дял при спадащи цени, докато сътрудничеството не се окаже най-малко лошия път за продължение.

Саудитците вече жертват приходи за пазарен дял. Иранците вероятно ще поемат в същата посока, да произвеждат повече сега заради по-силни позиции в бъдещето. Те сигурно искат да създадат съвременна петролна индустрия, за да се интегрират отново в световната икономика. След години на икономически санкции не се страхуват да изтърпят и още малко икономическа болка.

Докато тези относително евтини производители бутат напред, тежестта от пренастройката ще падне почти изцяло върху по-неблагоприятните локации от Арктика до Южния Атлантик. Разходите за проучвания и развойна дейност бързо падат, но когато капацитетите са налице, което изисква години или много по-ниска цена, производството в действителност ще намалее.

В крайна сметка иранското споразумение намалява и сега слабия контрол върху предлагането на петрол. Това изглежда като начало на низходящ пазар на цената на петрола.

Бул Тренд Трейдър




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Покачването на петрола избледня

Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...

публикувано на 30.09.16 в 08:14

Петролът леко отстъпва след вчерашния скок

Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..

публикувано на 29.09.16 в 14:24

ОПЕК се съгласи с необходимостта да намали петролното си производство

Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..

публикувано на 29.09.16 в 10:37

Златото пада, среброто расте

Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..

публикувано на 29.09.16 в 08:25

Предпазливо повишение на петролните цени след пореден спад на американските запаси на суров петрол

Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..

публикувано на 28.09.16 в 12:15